Festival rómskej kultúry rozprúdil zábavu na námestí

Netancovalo sa len na pódiu, ale deti šantili aj na tráve. Foto: ZV-podujatia.

Khatar sal Romea? Kaj tiro kher, kaj jilo tiro ačhel? Jilo kamibnaha pherado....

Nebojte sa, nemeníme sa, ale tento report si žiadal trošku zmenu, nakoľko poníma o prvom ročníku festivalu Rómskej kultúry vo Zvolene, ktorý sa konal v piatok 30.6.2017 a o ňom si teraz viac napíšeme.

Všetko sa to odštartovalo pred MSÚ Zvolen, odkiaľ po 15:30 išiel krojovaný sprievod, na čele bol konský povoz, do toho všetkého hrali rómski muzikanti a na záver sprievodu išli zástupcovia mesta a pospolitý ľud.

Na námestí bolo už dosť rušno a príchodom tohto sprievodu sa to tu ešte viac vygradovalo a od tohto momentu až do záveru tu na námestí panovala fantastická nálada a zovšadiaľ bolo cítiť obrovskú energiu.

Po slávnostnom otvorení festivalu, na ktorom sa za mesto Zvolen zúčastnila primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová začal kultúrny program na pódiu.

Tu sa postupne prestriedali profesionálny košický súbor Romathan, Rómka z Detvy, Gypsy Janka a samozrejme náš zvolenský z komunitného centra na Balkáne Romano Jilo, ktorého choreografom je Peter Kačica. Romano Jilo a rómskych muzikantov bolo možné vidieť na pódiu viackrát a vždy to bolo pôsobivé.

Na záver ako čerešnička na torte vystúpil Tomáš Botló a už aj tak fantastická nálada sa ešte viac zhmotnila. Tomáš zahral a zaspieval to, čo mu je blízke a to rómsku hudbu s modernými žánrami, ako sú napr. džez, funk, hip-hop, latino, flamengo, pop.

Na úplne samotný záver si neskutočne zaspievali spoločne všetci interpreti  rómsku hymnu Gelem, gelem.

Počas podujatia si bolo možné pozrieť výstavu fotografií Rómske srdce od Pavla Alberta, ktorá bola z obchodného centra Europa sem premiestnená a opodiaľ sa podávali Cigánske halušky a v tráve veštila cigánka z kariet.

Záverom len toľko, že posledný júnový piatok nemohol dopadnúť lepšie a bolo to jednoducho fenomenálne.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: