• Pi. feb 3rd, 2023

Na železničnej stanici bola s veľkou pompou slávnostne otvorená prezentácia Légiovlaku

ByIMG_1979

sep 6, 2017
Vrámci tejto akcie je vo vestibule stanice jedna špeciálna výstava venovaná práve Légiovlaku. Foto: ZV-podujatia

Na hlavnej železničnej stanici vo Zvolene sa v utorok 5.9.2017 po 10-tej hodine rannej konalo za prítomností vzácnych hostí slávnostné otvorenie prezentácie „Légiovlaku“.

O to, že tento vlak si tu môže do 10.9.2017 pozrieť široká verejnosť sa postarala Československá obec legionárska a Nadačný fond Legie 100, v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, Železnicami Slovenskej republiky, Nadáciou Milana Rastislava Štefánika Bratislava, Klubom historickej techniky Zvolen, Slovenským technickým múzeom a Múzejno-dokumentačným centrom Bratislava.

Podrobnosti o samotnej expozícii Légiovlaku si môžete prečítať v správe, ktorá bola prednedávnom publikovaná aj na našej stránke, avšak odporúčam ísť sa osobne pozrieť. Tu v tomto článku si v skratke povieme, ako prebiehalo slávnostné otvorenie, ktorým počas jeho trvania za mikrofónom sprevádzala kpt. Ing. Marcela Vrábelová.

Slávnostný akt odštartoval pochodom mažoretiek, ktoré hudobne doprevádzala vojenská hudba z Banskej Bystrice.

Potom nasledovalo predstavenie tu prítomných vzácnych hostí : Ing. Ľubomír Svoboda (brigádny generál), Ing. Lenka Balkovičová (primátorka mesta Zvolen), Samir Moumani (prednosta Okresného úradu vo Zvolene), Ing. Roman Palaj (riaditeľ železníc SR), Ing. Oto Getler (prednosta železničnej stanice Zvolen), Peter Kalman a Peter Oravec (KHT Zvolen), Ing. Pavel Šesták (správca nadácie Milana Rastislava Štefánika Bratislava) Tomáš Gál (veliteľ vlaku).

Následne pár viet za mikrofónom povedali nielen pán Svoboda a Lenka Balkovičová, ale aj pán Getler za KHT Zvolen, ktorý nie práve s veľkým nadšením viac povedal o samotnej rekonštrukcii jedného z vagónov, ktorý prešiel rekonštrukciou práve v železničných opravovniach v našom meste.

Na záver sa konalo obligátne prestrihnutie pásky za účasti nielen hlavných predstaviteľov mesta Zvolen, ale aj Ozbrojených síl a železníc SR. Po tomto sa dalo považovať toto podujatie za otvorené a prví návštevníci si túto parádu mohli vychutnať plnými dúškami.

Na jednu vec chcem upriamiť vašu pozornosť a to, že v rámci tejto akcie je vo vestibule stanice jedna špeciálna výstava, ktorú Vám odporúčam pozrieť a nie je to len tento jeden panel.

Posolstvo, ktoré priváža Légiovlak je určené pre širokú verejnosť a predovšetkým najmladšej generácii .

Expozícia je bezplatná a bude v meste Zvolen v termíne od 5. do 10. septembra 2017 v čase (Ut-Pia) od 08:00 – 18:00 hod. a (So-Ne) 09:00 – 19:00 hod

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.