Na spomienkovom dni holokaustu bola odhalená Tabuľa cti

Položenie kamienka na náhrobník. Foto: ZV-podujatia.

Počas 2. svetovej vojny a holokaustu zomrelo mnoho miliónov ľudí. Z nich bolo 6 000 000 Židov, z toho 1 000 000 detí. Jediné, čo im vyčítali bolo to, že boli iní, že boli Židia. Pred koncom vojny Hlinkova garda nahnala na toto miesto 128 ľudí, ktorých nemilosrdne zastrelila. Na ich pamiatku je tu postavený náhrobník s ich menami. Zo Zvolena a okolia bolo deportovaných 633 ľudí, na tabuliach sú vytesané ich mená ....

Nielen tieto, ale aj ďalšie slová zazneli vo štvrtok 7.9.2017 na spomienkovom dni holokaustu. Gro programu sa konalo na židovskom cintoríne a neskôr aj v aule TU Zvolen.

Toto spomienkové podujatie zorganizovali Zvolenčania s podporou Židovskej náboženskej obce v Banskej Bystrici a Múzeom SNP.

V samotnom úvode zaspievala Jana Orlická a po nej sa už dostal k slovu pán Jozef Klement, ktorý po emotívnom úvode a predstavení vzácnych hostí už tradične požiadal prítomných, aby prečítali mená zabitých Židov a každý, kto prečítal mená napísané na svojom zozname položil kamienok na náhrobník a následne zapálil knôt jednej z niekoľkých, v rade položených sviečok.

Po tomto akte sa všetci presunuli pred cintorín do Parku ušľachtilých duší, kde pokračovala ďalšia časť programu.

Tu taktiež patril úvod Jane Orlickej a pánovi Klementovi a následne boli čítané mená a odhalená Tabula cti s menami „Spravodlivých medzi národmi“, teda ľudí, ktorí Židov počas vojny pomáhali zachrániť ( s myšlienkou prišla manželka Jozefa Klementa Eva Klementová a je ich tu 583). Svoj emotívny prejav mal aj veľvyslanec štátu Izrael J.E. Zvi Aviner Vapni.

Následne sa ešte k tomumto múru kládli vence a týmto sa dala táto časť akcie považovať za skončenú.

Tak, ako za ostatné roky, aj tento rok sa v Technickej univerzite konala konferencia za účasti historika Eduarda Nižňanského, historičky Michaly Lônčíkovej a riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva. Konferencia bola určená najmä žiakom stredných škôl.

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: