• Št. sep 28th, 2023

Oslava polstoročnice Zorničky pokračuje vo veľkom štýle

Autor IMG_1979

nov 17, 2017
Foto: Zv-podujatia

Po dvoch parádnych vystúpeniach v domovskom kultúrnom stránku DK ŽSR Zvolen sa na posledné dve premiestnili do DJGT, kde hneď v prvom predviedli divákom niečo neskutočné, až sa im zatajoval dych.

Reč je o oslavách 50. výročia založenia Detského folklórneho súboru železničiarov Zornička (DFSž Zornička) a o ich štyroch vystúpeniach v rámci týchto osláv. Táto predposledná sa konala vo štvrtok 16.11.2017 v divadelnej sále zvolenského divadla a bolo to posledné vystúpenie určené pre verejnosť, nakoľko to posledné je len pre okruh známych a podobne.

Tak, ako v Kultúrnom dome železničiarov, aj tu predviedli Zorníčkári totožný dvojhodinový program s jednou prestávkou, ktorý pokrýval to naj zo života súboru. Pozostával zo 6-tich dejstiev, v štyroch z nich bola v interpretácii predstavená vždy iná obec alebo mesto z regiónov Slovenska (Plachtince – Príbelce, Detva, Zvolenská Slatina, Čierny Balog) s ich charakteristickým tanečným prejavom a krojovým vybavením. Medzi jednotlivými dejstvami premosťovala prerozprávaným príbehom k ďalšiemu dejstvu dvojica moderátoriek.

Samozrejme, nebol to len tanec, ale aj ľudová hudba a speváčky, ktoré sólovo alebo počas tanca perfektne zahrali a zaspievali a i takto dotvorili beztak už parádny divácky zážitok.

Tanečným pedagógom, choreografom a vedúcim súboru je Soňa Sýkorová Moumani, vedúcou speváckej zložky Lenka Škodová a ľudovú hudbu vedie Milan Hronček. Vedúcou prípravky súboru je Ľubka Chlupisová a tanečným pedagógom prípravky je Martin Kracina. O šitie a údržbu krojov sa stará Alica Hallová. So súborom externe spolupracuje Andrej Sýkora.

Nie je potrebné viac písať, nakoľko sa to ani nedá. Bolo treba vidieť a zažiť túto parádu na vlastné oči a tak Vám aspoň ponúkam pár fotografií.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka