• Pi. jún 9th, 2023

Prebuď sa do svojho príbehu!

Spoločná fotografia. Foto: IMG_1979.

Vysnívaj si svoj príbeh. Prebuď sa do rozprávky. Staň sa hlavným hrdinom svojho sna. Vstávaj s knihou. Zaspávaj s knihou. Píš svoj život. Buď jeho autorom.

Množstvo kreatívnych ideí sa azda tmolilo v detských hlávkach, usínajúcich v piatok 23. marca 2018 v čitárni Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Teplo spacákov a sila rozprávky hriali ich do sobotného rána. Viac ako štyridsiatka sa ich, deťúreniec, pomestila! Tak ako zoznam postáv z rozprávok Hansa Christiana Andersena je takmer nekonečný, aj dobrých detí je neúrekom. A všetky chcú snívať. Už ste niekedy nocovali v knižnici? Keby ste sa opýtali školákov z troch základných škôl, ktorí sa Noci s Andersenom zúčastnili vo Zvolene tohto roku, vychválili by vám to do neba. Zábava, jasot, noví kamaráti.

„Toľko sme ich tu ešte ani nemali,“ opisujú knihovníčky rad radom, spomínajúc na oveľa nižšie počty detí počas minulých ročníkov. Podujatie, s koreňmi v Uherskom Hradišti, je pripomienkou Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorý tohto roku pripadá na Veľkonočný pondelok. Svetoznámy rozprávkar slávil narodeniny 2. apríla.

Deti osobne spoznali knihovníčky, dozvedeli sa kto čo v knižnici robí a aké oddelenia môžu navštíviť, keď budú niečo hľadať. Ako budú rásť, isto ich zaujmú aj regály odbornej a krásnej literatúry. Podujatie tohto typu totiž zároveň vychováva čitateľov do budúcnosti. Vychováva tých, ktorým dobré slovo v akejkoľvek informačnej podobe bude niečo hovoriť.

Počas noci s Andersenom sa deti vyberajú i na nočnú vychádzku mestom. Spoločne spoznávajú historické pamiatky, rozprávajú si legendy, zachytávajú v slovách i pohľadoch kontexty zvolenskej histórie. Verte, že každý jeden z nás dospelých by bol prekvapený poznatkami o kráľovskom meste pod Pustým hradom, ktoré deťom utkvejú v pamäti. Noc s Andersenom má svoje presahy aj do divadla. Interaktívne predstavenie uviedlo pred roztomilým publikom divadlo Thalia Teatro. Deti sa oduševnili a všetkým divadelným bábkam nesmierne pomáhali. Ich aktívna spolupráca prispela k tradičnej známej „rozprávke s dobrým koncom“. Okrem súťaží, tvorivých dielní či čítania príbehov, vypočuli si deti aj odbornú prednášku o zvieratách.

Medzinárodné podujatie v podobe, akú mu vdychuje Krajská knižnica vo Zvolene, je otvorením nových ciest k vzdelanosti. Dáva slovu „SLOVO“ široké spektrum významov. Ukazuje ho deťom nielen v knižnej podobe, ale aj ako základ dramatického umenia, odbornosti a vzdelanosti, dlhovekosti naprieč stáročiami. Zároveň deti skutočne učí v priateľskom duchu používať slová v každodennom žití. A keby Andersen teraz chodil po zemi, isto by si noc vo zvolenskej knižnici nenechal ujsť.

Fotografie

Článok: Monika Necpálová. Foto: IMG_1979