Blížia sa Dni mesta Zvolen: Oslavy 775. výročia s Komajotou, Peter Bič projektom a ďalšími

Ilu

TS: ZVOLEN, 11. 5. 2018: Na konci mája sa opäť rozozvučia ulice mesta a terasy budú plné ľudí. Na Dňoch mesta vystúpia miestne zoskupenia aj známi umelci.

Ťahákmi tohtoročných mestských osláv, ktorých tradícia vznikla v roku 2013, budú kapely Komajota, Peter Bič projekt, Marcela Laiferová či Felix Slováček.

„Mesto oslavuje 775. výročie obnovenia mestských práv a my sa tešíme, že si toto výročie opäť pripomenieme oslavami v centre mesta,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová.

Piatok 25. mája bude tradične zameraný na tému prevencie. Priestor dostanú deti zo zvolenských umeleckých škôl, športovci a členovia prevenčnej skupiny mesta. „Vystúpia deti zo základných škôl, z umeleckých škôl i centier voľného času, peer-aktivisti, športovci z Budokanu, mažoretky Zuzany Niščákovej a mnohí ďalší,“ hovorí Alena Mičian Ostrihoňová z komisie prevencie.

Večer bude patriť Andrejovi Mojžišovi a Felixovi Slováčkovi. „Pripravili sme si pásmo venované známemu hercovi zvolenského divadla, ktorý nedávno oslávil svoje 90. narodeniny. V programe vystúpia napr. Vrchársky orchester pod vedením Juraja Pecníka a Viliáma Didiáša so sólistami,“ vysvetľuje Juliana Kochlicová Ištóková, riaditeľka Zvolenského kultúrneho centra. Piatkový večer zakončíme oslavou, a to nie hocijakou. „Ako jediní na Slovensku oslávime 75. narodeniny Félixa Slováčka, a to spoločne s Big bandom Juliusa Selčana,“ hovorí Kochlicová Ištóková. Na záver večera vystúpi Ladies quartet – speváčky Jana Filová, Lucia Václavíková, Tereza Králiková a Kristína Vrecková. „Piatok večer bude patriť staršej vekovej kategórii a sobota zase mladšej,“ vysvetľuje Juliana Kochlicová Ištóková. V sobotnom programe svietia mená Komajota a Peter Bič projekt. „Ide o slovenské hudobné zoskupenia, ktoré tvoria originálnu a zrozumiteľnú muziku,“ hovorí Daniel Axmann zo Zvolenského kultúrneho centra, „takže sa na nich vo Zvolene tešíme, budú tu prvýkrát,“ dodáva.

Začiatok kultúrneho leta s prekvapeniami

To však nie je všetko. Počas dní sa predstaví aj mestská policajná kapela Police team, rómska kultúra v podaní Romano Jilo, Hudobno-tanečné štúdio či spevácky zbor Štvorlístok. K Dňom mesta, samozrejme, patria stánky s remeselnými výrobkami, ktoré dotvárajú kolorit mestských osláv.

Mesto pripravuje aj niekoľko prekvapení. Priamo na námestí a priamo počas programu pribudne na zvolenskom námestí veľký nápis Zvolen. „Dali sme zadanie umeleckým školám a miestnym umelcom, aby každý z nich vypracoval umelecké stvárnenie jedného z písmen,“ vysvetľuje Kochlicová Ištóková. Svoje písmenko stvárnia ZUŠ Nádvorná, Súkr. základná umelecká škola Pink Harmony Studio, Súkr. základná umelecká škola Heuréka, Centrum voľného času Domino, Súkr. stredná umelecká škola, zoskupenie umelcov Zvolenská sedmička a street art umelec Jozef Spodniak alias Panika71. Tieto písmená budú skrášľovať mesto a oslovovať turistov počas celého leta. V rámci Dní mesta bude predstavený aj Chodník slávy pred Divadlom J. G. Tajovského. Zvolenčania sa tak majú na čo tešiť.

Nedeľa patrí deťom

Program Dní mesta bude tradične zakončený oslavami Medzinárodného dňa detí 27.5. „Zvolenčania si už obľúbili rozprávkový chodník na Pustý hrad a ten nesmie chýbať ani tento rok,“ hovorí Juliana Kochlicová Ištóková. Na Pustý hrad budú deti doobeda sprevádzať rozprávkové postavičky, hore ich bude čakať Šašo Fjodor v podaní Divadla Zelienka. Opäť bude premávať kyvadlová doprava spred Hotela Poľana k zimnému štadiónu, aj keď tento rok to nebude rozprávkový vláčik. „Ak bude pekné počasie, rodiny s deťmi si budú môcť na hrade opekať,“ hovorí Kochlicová Ištóková a dodáva: „Pre tých, ktorí sa nechcú zúčastniť podujatí na Pustom hrade, je samozrejme pripravený aj program na pešej zóne – rôzne aktivity, súťaže, maľovanie na tvár a podobne,“ uzatvára. V prípade zlého počasia sa uskutoční len program na Námestie SNP.

Dni mesta Zvolen 2018

Zvolenský galavečer 2018

MDD 2018 Zvolen 

TS: Mgr.Eva Ježovičová – mesto Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.