Zvolen smeruje k novému kúpalisku. Práce na plavárni by sa mohli začať na budúci rok

Foto: ilu

TS: Jednou z najdôležitejších tém je vo Zvolene nepochybne plaváreň. Poslanci sa roky nedokážu zhodnúť na jej veľkosti, spor medzi zástancami 25 a 50 metrovej dĺžky bazéna zablokoval mestský parlament hneď v niekoľkých volebných obdobiach. Vďaka návrhu súčasného vedenia mesta vybudovať športovo-rekreačný areál na Barinách je dnes všeobecná zhoda aspoň na umiestnení plavárne. A hoci sa má v prvej etape na Barinách stavať letné kúpalisko, mesto už v rozpočtoch na budúce roky počíta aj s vybudovaním krytého bazéna. Územie Barín sa pripravuje tak, aby sa naň zmestila aj plaváreň s dĺžkou bazéna 50 metrov.

Plavecké areály vo Zvolene sú pomaly historickými unikátmi. Desiatky rokov sa do stavieb výraznejšie neinvestovalo, vrásky na čele tak má nielen súčasné vedenie mesta, ale najmä samotní Zvolenčania. „Neresnicu doslova „plátame“ z roka na rok, aby sa Zvolenčania mali kde v lete okúpať, žiaľ tento rok to už nepôjde. Nie je to len o zlom technickom stave, ale najmä o protipovodňových prácach na tamojšom potoku, pre ktoré nebude možné kúpalisko prevádzkovať, znemožnený bude dokonca samotný prístup. Akonáhle sme sa dozvedeli o chystaných prácach vodohospodárov, začali sme hľadať riešenie ako ľuďom priniesť možnosť letného oddychu pri vode. Zároveň sme mysleli aj na našu najväčšiu bolesť, ktorou je nepochybne plaváreň,“ hovorí primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

Jedinečnou príležitosťou ako priniesť ľuďom obe športoviská sa stali Bariny. Dnes je síce viac-menej zrejmé, že do konca volebného obdobia otázka plavárne nebude vyriešená, vedenie mesta spoločne s poslancami však našli zhodu v krokoch jej postupného vybudovania. „Už na budúci rok je v rozpočte naplánovaných 250 tisíc eur na vypracovanie projektu, v roku 2020 počítame so samotnou výstavbou,“ hovorí zvolenská primátorka a dopĺňa: „V prípade výstavby plavárne sme urobili, čo bolo v našich silách. Už v roku 2015 sme navrhli zadávacie podmienky pre jej výstavbu, poslanci však bod stiahli z rokovania s odôvodnením, že prinesú vlastný návrh. Mrzí ma, že sa tak dodnes nestalo. Kým sme naň čakali, pokúsili sme sa nájsť investora z radov súkromného sektora, všetky rozhovory však skončili pri nereálnych požiadavkách z ich strany. Teším sa aspoň z toho, že sme sa dokázali s poslancami zhodnúť na umiestnení plavárne a že projektu na Barinách vyslovili podporu aj plavecké kluby. Ďalšou dohodou bolo, že pre Zvolenčanov najskôr vybudujeme letné kúpalisko, v jej duchu ďalej konáme.“

Na sociálnych sieťach sa dnes ozývajú hlasy, ktoré požadujú zmenu krokov, v prvom by sa podľa nich malo prikročiť k vybudovaniu plavárne, až následne k výstavbe kúpaliska. „Rešpektujem každý názor, chcem však upozorniť, že tento postup by nielen smeroval proti schválenému plánu výstavby, Zvolenčania by dokonca na dlhý čas mohli prísť o oba projekty. Zastavili by sa práce na výstavbe kúpaliska, príprava plavárne by trvala veľmi dlhý čas. Ak by sa k tomu všetkému zastupiteľstvo vrátilo k predchádzajúcim sporom, krytý bazén by bol opäť v nedohľadne. Ak teda chceme dať ľuďom možnosť zaplávať si v dohľadnej dobe na kúpalisku a zároveň na budúci rok naštartovať výstavbu novej plavárne, je dôležité pokračovať v tom, na čom sme sa po dlhých a náročných rokovaniach v pokoji dohodli. V opačnom prípade ostanú Zvolenčania obeťami sporov a politických ambícií niekoľkých jednotlivcov,“ dodala primátorka.

TS: PhDr. Martin Svatuška referent pre styk s verejnosťou Mesto Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.