• Št. nov 30th, 2023

Na 13. ročníku MDFF sa predstavili súbory nielen zo Slovenska, ale aj z Rumunska a Litvy

Domáca Zornička. Foto: IMG_1979

Počas troch uplynulých dní sa nielen v našom kráľovskom meste skloňovalo slovo folklór doslova vo všetkých pádoch, ale to nebolo zďaleka všetko.

Podstatne viac sa dalo zažiť a plnými dúškami načerpať už na 13. ročníku Medzinárodného detského folklórneho festivalu (MDFF).

Zakladateľkou tohto festivalu a jeho dlhoročnou prezidentkou bola Mária Mázorová. Založený bol v roku 2001, nakoľko bola veľká snaha vzbudiť u detí záujem o folklór tým, že sa budú konfrontovať so zahraničnými súbormi.

Organizátormi tohto fantastického festivalu bolo Podpolianske osvetové stredisko, mesto Zvolen a detský súbor FS železničiarov Zornička.

Tento rok sa predstavilo vo Zvolene spolu 8 súborov, dva boli zahraničné a niektoré folklórne súbory sa počas trvania festivalu predstavili aj v Detve a na Slatinských lazoch.

Účinkovali:

DFS Cifroško (Vranov nad Topľou), DFS Slniečko a Podpoľanček (Detva), DFS Čiučiuruks (Litva), DFS Doruletul (Rumunsko), DFS Zornička, DFS Lastovičky a Romano Jilo zo Zvolena

Priebeh zvolenskej časti, respektíve čo sa podarilo zachytiť:

V stredu 30.5.2018 zvolenské námestie doslova ožilo a už pred 16-tou hodinou bolo možné vidieť na námestí väčšie, či menšie skupinky folkloristov, tancujúcich kade tade navôkol. Postupne sa však všetci sformovali do jedného hada a plynule prešli od fontány až do Fun zóny.

Tu sa postupne jeden po druhom tancom i spevom predstavili všetkým prítomným. Následne po svojej krátkej ukážke sa presúvali naspäť k hlavnému pódiu, ale niekde uprostred ešte prebehlo fotografovanie každej folklórnej skupiny zvlášť, nakoľko fotografie rozhodne neskôr prídu vhod, ked si bude treba zaspomínať.

Hlavné pódium ožilo prvými vystúpeniami po 16:30, kedy sa postupne vo viacerých kolách vystriedali všetky súbory a rozhodne všetci prítomní si to užívali plnými dúškami.

Aj napriek tomu, že bolo v tento deň viac než letné počasie, účinkujúci nedali na sebe nič znať a ponúkli to naj z ich tradičnej kuchyne a dozaista najviac zaujali choreografie zahraničných súborov.

Galaprogram – Zabavme sa do kolesa

V tomto takmer dvojhodinovom programovom bloku sa hneď niekoľkokrát predstavili všetky súbory, okrem zvolenského Romano Jila.

Ako je už zjavné z názvu, celý program sa niesol v znamení kolesa, čiže kruhu a práve tam treba hľadať celú symboliku.

Kruh ako symbol slnka, celistvosti, nekonečná bez začiatku a konca. Kruh ako symbol plynutia času. Starí Gréci považovali kruh za symbol dokonalosti a Slovania ho zas využívali na zobrazenie slnovratu. Mnohé z týchto významov dávno upadli do zabudnutia, no aj v súčastnosti platí, že kruh je symbolom jednoty.

Nielen tieto slová bolo možné počuť z úst moderátorky Anity Fákovej a veru všetko sa to v tento podvečer točilo okolo kruhu.

Nebudem rozpisovať jednotlivé choreografie, ale rozhodne treba dať palec hore za všetko, lebo toto, čo bolo možné vidieť bolo proste excelentné a všetkým prítomným bolo jasné, že folklór neupadol do zabudnutia, práve naopak.

Tak, či onak, tento piatok 1.6.2018 sa rozhodne zapíše do análov a už o dva roky sa možno stretneme už pri 14. ročníku.

Nech sa páči aspoň pár fotografií a nejaké to video.

Videá

Doruletul

Čiučiuruks

Fotografie 

jkjhkjh