Rozprávkové putovanie za tromi krásami sveta

TS: Decembrový sviatočný čas bude mať o jednu rozprávkovú hviezdu viac. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene predstaví deťom novú rozprávku na Dobšinského motívy.

Pútavá rozprávka O troch krásach sveta sa odohráva v jednom rozprávkovom kráľovstve. Mladý kráľ márne hľadá čarovný vrch s tromi krásami sveta. Namiesto nich nájde krásnu, múdru a skromnú dievčinu, s ktorou sa ožení. Jej závistlivé sestry sú navonok priateľské, ale v skutočnosti sa intrigami usilujú prekaziť ich šťastie. A práve vtedy je kráľ povolaný do vojny.

Klasická rozprávka na Dobšinského motívy je plná napätia, prekvapení a humoru a hovorí o dlhej ceste, ktorá vedie k naplneniu snov. Je vhodná pre deti materských a základných škôl, ako i pre celé rodiny. Má klasickú výstavbu, zaujímavo vykreslené postavy, dobrodružné scény, humor a nadčasové posolstvo o hľadaní hodnôt života vrátane odvahy čeliť svojmu strachu.

Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene pravidelne uvádza tituly určené detskému divákovi. Rozprávka je totiž univerzálnym kľúčom do sveta fantázie. Po návšteve divadla môžu diváci s deťmi ďalej rozvíjať témy rozprávky. To platí aj pre deti materských a základných škôl, s ktorými môžu pani učiteľky spracovať obsah rozprávky v rozhovoroch či v kresbách.

Uvedenie rozprávky O troch krásach sveta je súčasťou dramaturgického konceptu 70. sezóny DJGT. Divadlo premosťuje minulosť so súčasnosťou a počas jubilejnej sezóny uvádza premiéry textov hier, ktoré už boli v histórii divadla inscenované. Rozprávka Jána Kákoša mala svoju prvú premiéru v roku 1981. Nové režijné naštudovanie pripravil režisér Kamil Žiška so svojím inscenačným tímom, pričom k rozprávke zložil aj hudbu.

Návštevníci premiéry v nedeľu 2. decembra budú mať aj možnosť zapojiť sa do tvorivých dielní, odfotiť sa s rozprávkovými postavami a získať autogramy účinkujúcich hercov.

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová dramaturgička DJGT Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: