• Pi. sep 22nd, 2023

V Živom parku ožilo tradičné remeslo a prišiel aj kominár

Na podujatí sa vyrábali kraslice. Foto: IMG_1979

Posledná májová sobota 25.5.2019 priniesla nielen Zvolenčanom veľa zaujímavých podujatí a to nielen v meste, respektíve na námestí, ale jedno vskutku zaujímavé podujatie aj v jednom parku zvolenského sídliska.

Tým miestom bol Park J. D. Matejovie alebo lepšie povedané Živý park na zvolenskom sídlisku Zlatý Potok. Konalo sa tu jedno fantastické podujatie, plné tradičného remesla a ukážok remeselných zručností pod názvom Zlaté dno a bol to už jeho 3. ročník.

Samotné podujatie zorganizovalo Podpolianske osvetové stredisko, občianske združenie HYBaj VON. V samotnom priestore si bolo možné všimnúť pri aktívnej činnosti aj poslancov MsZ Zvolen za túto mestskú časť.

Tu sa dalo od 14-tej poobede vidieť to, čo vytvorili zručné ruky rezbára, hrnčiara, bábkara, košíkára a ďalších majstrov.

Neostalo len pri kochaní sa, samotní majstri radi zasvätili všetkých zvedavcov, ktorí prišli v hojnom počte na toto podujatie do tajomstva svojho kumštu. Bolo si možné skúsiť prácu s drôtom, hlinou na hrnčiarskom kruhu, ozdobiť vajíčka, skúsiť si z dreva vyrezať koníka a veľa ďalšieho.

Okrem toho si tu organizátori pripravili aj svoju časť, pri stolíku občianskeho združenia HYBaj VON si bolo možné vyrobiť plachetničku z korkových zátok a povedľa poslanci vyrábali drevenú lokomotívu.

Azda najväčšou atrakciou bol pán kominár, ktorý tu mal aj svoju časť komína a deti zaúčal do svojho remesla a veru sa im to náramne páčilo.

Aby to všetko malo ten správny priebeh a atmosféru, na heligónkách zahrali majstri heligónkári na ľudová nôtu.

Nuž a na záver sa nedá nič iné, len dať opäť palec hore za toto podujatie v Živom parku, ktoré nielen všetkým zvedavcom ukázalo to, čo voľakedy bolo bežné a ako to v skutočnosti bolo, ale aj to, koho zlaté ruky takúto parádu vyrábajú.

Nech sa páči pár fotografií – Zlaté dno 2019 

Článok a foto: IMG_1979