• Št. mar 30th, 2023

V slnečnú sobotu kráľ Belo IV. vydával na hrade dcéru Konštanciu

Kráľovská rodina. Foto: IMG_1979

Prvá septembrová sobota 5.9.2020 v znamení slnka a teplého letného počasia ponúkla v našom meste nielen Zvolenčanom hneď niekoľko podujatí, ale dve doslova top podujatia rovno na Pustom hrade.

XXVIII. ročník národného výstupu na Pustý hrad na Hornom hrade a Kráľovskú svadbu na Dolnom hrade a o tej si teraz niečo viac napíšeme.

Organizačne toto podujatie pripravili Pohronská hradná cesta, Za horami, za dolami a Central Slovakia.

Pozvánka bola viac než lákavá….

Na známosť sa všetkým dáva, kráľ Belo IV. svoju dcéru Konštanciu vydáva!

Prídu hostia z ďalekých krajov, ale všetci dobrých mravov!

Rytieri, dámy, zbrojnoši, veselý šašo či udatní panoši. Jedla, pitia bude hojne, hodovať sa bude svorne. Veseliť sa všetci budú, veď králi s ľudom oslavujú!

Nad hlavy sa čaše zdvihnú, nech mladomanželom sa sváry vyhnú.

A kdeže táto slávnosť bude? Tam na kopci, na slávnom Zvolenskom hrade!

Nedalo sa teda odolať

A tak som teda zavítal na toto významné sídlo uhorských kráľov, kde ma hneď do parády zobralo sympatické služobníctvo v ľanových šatočkách a na rúčku mi priplo fešný oranžový náramok a čuduj sa svete, zaraz som sa ocitol na kráľovskom dvore začiatkom 13. storočia.

A veru bolo tu veľa remeselníkov, dobová kuchyňa, sokoliari, stánkari s rozmanitým tovarom, kaderníčky, ktoré vyčarili nejednej princezničke fešný účes a do toho aj dobová muzika zahrala.

Ešte som sa ani nestačil vynadívať na všetku túto parádu a už sa aj brány hradu otvorili a zaraz ňou prešiel dlhý sprievod na čele s kráľovskou rodinou, ktorá napokon zasadla do kráľovskej lóži.

Zakrátko však kráľovský herold dal na známosť všetkým, aby sa poddaní postavili a vytvorili uličku pre kráľovskú rodinu, ale hlavne pre Lea a jeho snúbenicu Konštanciu.

Následne prebehol svadobný obrad so všetkým, čo k nemu patrí a a na záver sa táto dvojica vrúcne pobozkala. Kto by si však myslel, že po tomto sú už manželia, bol vyvedený z omylu, nakoľko až po svadobnej noci sa považuje manželstvo za spečatené.

Pre pobavenie nielen pospolitého ľudu si to tu na mieste sobáša rozdali zbrojnoši v ťažkej zbroji a to Milites nobiles a domáci Vir Fortis. Nuž, napokon sa muselo uznať, že hostia lepšie rozumejú technike boja.

Na samotný záver sa konal rytiersky súboj na koňoch, proti sebe sa v niekoľkých kolách postavili a svoju šikovnosť pred kráľovskou rodinou predviedli pán Gaston z Francúzska a Johannes Jakoby.

Záverom nám ostáva už len popriať manželom veľa lásky, šťastia a zdravia a poďakovať im za parádne podujatie, ktorému v celom kraji široko – ďaleko páru niet. A vám ostatným ponúkam aspoň pár fotografií ako dôkaz tejto jedinečnej udalosti.

Video: Rytiersky súboj na koňoch

Fotogaléria: Kráľovská svadba na Dolnom Pustom hrade

Článok, foto a video: IMG_1979