Demaskovanie morálky v Karvašovej Polnočnej omši

TS: Premiéra hry Polnočná omša v Divadle Jozefa Gregora Tajovského bude v znamení nedožitej storočnice jej autora, dramatika Petra Karvaša a aktuálneho Roku slovenského divadla.

Mottom aktuálnej sezóny v DJGT je demaskovanie - faktické a metaforické odhaľovanie skrytej podstaty ľudí, vecí a javov. Falošná morálka v dramatických okolnostiach druhej svetovej vojny tvorí ústredný motív citlivo budovanej zápletky tejto hry. Matematicky presná dramatikova sonda do intímneho sveta svojich postáv, ich vzájomných vzťahov a vtedajšej spoločnosti sa javí ako autentická, nadčasová, ale i hlboko humanistická.

Polnočná omša nahliada do skrytých tajomstiev v naoko usporiadanej rodine, ktorá v zápase o existenciu a identitu v zložitom dejinnom období vytvára aj svojráznu metaforu celého národa. Mrazivý príbeh sa odohráva v roku 1944, na Vianoce, počas ktorých sa za stolom rodiny Valentína Kubiša striedajú chvíle vytúženého pokoja s extrémnym napätím. Atmosféra tej doby ponúka paralelu s aktuálnymi konfliktmi hodnôt, pričom odhaľuje tie idey a hnutia, ktoré majú zhubný potenciál na dnešnú demokratickú a občiansku spoločnosť v európskom regióne.

Polnočnú omšu inscenuje umelecký šéf divadla Peter Palik, ktorý je tiež tvorcom efektného scénografického konceptu. Dobové kostýmy navrhla renomovaná výtvarníčka Eva Farkašová, sugestívna scénická hudba je z autorskej dielne Martina Geišberga a Daniela Špinera. Expresívne momenty v inscenácii dotvára medzinárodne uznávaný odborník na bojové umenia Petr Nůsek. Deväťčlenný herecký súbor suverénne koloruje ovzdušie veľkých očakávaní, protikladných emócií a všeobecnej pretvárky.

Pred slávnostnou premiérou, naplánovanou na 11. septembra o 18:30, bude v divadelnom foyer 11.septembra 2020 o 17:30 vernisáž výstavy Divadelného ústavu venovaná Petrovi Karvašovi, ktorá vznikla v spolupráci so zvolenským divadlom.

Kurátorka Martina Daubravová priblíži inšpiratívny osud a dielo významného dramatika a teatrológa z nášho regiónu, ktorý bol aj vnukom známeho banskobystrického maliara Dominika Skuteckého.

TS: Mgr.art. Ján Chalupka – dramaturg DJGT

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: