• Ne. okt 1st, 2023

Zelienkovci oslávili štvrťstoročie Detvianskou náturou

A bola aj svadba. Foto: IMG_1979

Ak si dáte dokopy indície: rok 1996, DK ŽSR Zvolen, Detvianska nátura a Ľudo Zelienka, tak Vám vznikne Divadlo Zelienka.

Je to už 25 rokov, kedy v jesennom období začalo toto ochotnícke divadlo svoju púť životom. Detvianska nátura je veselohra, ktorá to celé v ich súbore odštartovala a Ľuda Zelienku netreba obzvlášť predstavovať. Aby sa však nezabudlo, zvolenský kulturák je ich domovským prístavom, kde pripravujú všetko pre svojich divákov.

A práve už spomínanú veselohru oprášili, naštudovali, naskúšali, vylepšili a aby to v rámci tanečnej časti vo folklórnom duchu prirodzene vyzeralo, nadviazali spoluprácu so Zvolenským folklórnym súborom FS Marína.

Na prvý októbrový víkend si pripravili rovno dve premiéry. V sobotu 2.10.2021 sa konala pre pozvaných a nasledujúci deň pre ostatných. Samozrejme, za dodržania covid pravidiel sa išlo v OTP režime.

V utorok 28.9.2021 som ich bol pozrieť na skúške a po pár minútach som vedel, že to na premiére dopadne na jednotku.

A veru dopadlo, poloplná sála divákov sa dobre bavila a po každom dejstve aj zatlieskala, ale nie z povinnosti, ale preto, že sa to páčilo a dovolím si tvrdiť, že pomyselnú latku preskočili o veľa centimetrov.

Po záverečnej klaňačke, gratulácii, odovzdaní kvetových darov a zatiahnutí opony sa vo vedľajšej spoločenskej miestnosti konalo spoločné stretnutie.

Prv, než sa spoločne štrnglo a torta prekrojila, padlo i pár viet. Za súbor štafetu odštartoval Milan Krnáč, za mesto Zvolen víceprimátor Vladimír Lupták. Samozrejme pár viet povedal aj v podstate duch kulturáku Marián Kološta a z hlavného mesta prišla dcéra Ľuda Zelienku Anna Sčepánová.

Po družnej debate odchádzali všetci s dobrým pocitom a rozhodne nielen v meste Zvolen budeme ešte o nich veľa počuť.

Nech sa páči, od nás aspoň pár fotografií z prvej premiéry.

Článok, foto a video: IMG_1979