• Št. mar 30th, 2023

Zvolenská Zornička uvedie Malého princa na Zemi

ByIMG_1979

okt 21, 2022

TS: Detský folklórny súbor Zornička bol založený v roku 1967 a výročia si pripomína každých päť rokov v jesennom období. Súbor vedie silný tím ľudí, odborníkov vo svojej oblasti, ktorí s kolektívom pracujú dlhodobo a pri tvorbe vychádzajú z hlbokého poznania tradičného folklórneho materiálu. Tým vtláčajú Zorničke vlastnú identitu, rukopis. Vďaka tomu patrí Zornička k popredným detským folklórnym súborom na Slovensku.

V rokoch 2013, 2015 a 2017 sa súbor dostal až na celoštátne kolo súťaže choreografií detských folklórnych súborov, pričom v roku 2015 sa stal laureátom súťaže a v roku 2017 získal zlaté pásmo. Zlaté pásmo na celoštátnom kole získala aj spevácka skupina a ľudová hudba Zorničky. Počas svojej existencie súbor účinkoval na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku a precestoval 23 štátov Európy.

V Zorničke sa združujú talentované deti vo veku od 8 do 15 rokov v hudobnej, speváckej a tanečnej zložke, práve teraz celkom 70 detí.

55. výročie svojho založenia si súbor Zornička tento rok pripomenie komponovaným programom pod názvom Malý princ na Zemi. Program vychádza z choreografickej tvorby posledných desiatich rokov, pričom premiéru budú mať aj dve nové choreografie tancov z horehronských obcí Heľpa a Čierny Balog. Program je voľne inšpirovaný myšlienkami a filozofiou diela Malý princ spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho.

Pri tejto príležitosti Zornička pripravuje niekoľko podujatí:

  • 4.11.2022 – Komorný hudobno-spevácky program v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene
  • 11.11.2022 – Malý princ na Zemi, Dom kultúry ŽSR vo Zvolene – program pre verejnosť
  • 25.11.2022 – Malý princ na Zemi, Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene – program pre verejnosť
  • 26.11.2022 – Malý princ na Zemi, Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene – program pre bývalých členov a pozvaných hostí

Podujatia sa budú konať pod záštitou primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej a generálneho riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu. Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Vedenie súboru:

  • Soňa Sýkorová Moumani – umelecká vedúca, tanečná pedagogička, choreografka
  • Daniela Škodová – vedúca dievčenskej speváckej skupiny
  • Milan Hronček – vedúci ľudovej hudby
  • Ľuba Chlupisová – vedúca prípravky

TS: Soňa Sýkorová Moumani. Foto: zdroj TS