• St. okt 4th, 2023

Štúrov park hostil fantastický festival Ľudskosť

Jozef Pivka a jeho ocenenie. Foto: IMG_1979

Za XY rokov, čo je portál ZV-podujatia portálom sme zažili už všeličo, ale to, čo sa udialo počas dvoch letných dní 18. a 19.8.2023 v Parku Ľudovíta štúra sa dozaista zapíše do histórie podujatí veľkými písmenami.

Na internete budete ťažko hľadať definíciu slova ľudskosť, až to človeka zarazí, ale potom si človek uvedomí, že to bolo to, čo s rovnomenným názvom zažil v piatok a sobotu v parku.

Podujatie zorganizovala partia ľudí, ktorí takto priniesli do Zvolena niečo nové, okrem hudobných zoskupení sa tu na pódiu prestriedali prednášky a pomedzi to sa v samotnom parku konalo veľa sprievodného programu. Logo symbolizujúce toto podujatie navrhla Rosie Naive Art a kto mal záujem, mohol si takto potlačené tričko zakúpiť a podporiť tento festival.

Piatkový podvečer patril dvom koncertom, v úvode to bol Daniel Špiner a Mila Medvedovská, v závere sa k nim pridala dobre známa Katka Koščová.

Video: Daniel Špiner a Mila Medvedovská

Následne prebehla plodná debata ,,Môže byť Zvolen inšpiráciou vo vzdelávaní?” Moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová vyspovedala Moniku Cickovú, Juraja Hipša a Zuzanu Almáší Koreňovú.

Tento večer uzatvorila a navodila ten správny bašavel skupina Sendrejovci.

Sobotný program odštartoval už o 9-tej ráno a to sprievodným podujatím pod názvom S architektom (Ing. arch. Peter Kašša) na bicykli, s podtitulom Objavuj krásu gotických kostolíkov. Treba povedať, že takto dosť skoro ráno sa na trať vybral dosť početný pelotón.

Video: Objavuj krásu gotických kostolíkov

Hlavný program tohto dňa odštartovalo divadelné predstavenie O sedliačke darebáčke v podaní Divadla Zelienka.

Súbežne odštartoval sprievodný program a to INKLUSTAN – výtvarný ateliér pre deti – Zvolenská sedmička, Človek v ohrození, Platforma rodín, Deti z UA, Súladenie – pohybom k radosti, škola rodičovstva a opodiaľ ochutnávka národných jedál.

Po divadle prišiel na rad koncert Korben Dallas, ktorý doslova zaplnil park ľuďmi.

Po hudbe prišla na rad debata ,,Ako vytvárať verejné priestory pre ľudí?” Moderátorkou bola Biela vrana Martina Paulíková a jej štyrmi hosťami boli Vladimír Maňka, Matúš Vallo, Peter Bročka, Attila Tóth a bavili sa o plánovaní miest.

Ďalším hudobným predelom medzi diskusiami bolo hudobné vystúpenie Ondřeja Daniša.

Posledná debata na pódiu, ktorú moderovala Zuzana Wienk sa niesla v duchu témy ,,Majú mladí ľudia dôvod na návrat domov zo zahraničia?” Jej hosťami boli Michal Vašečka, Andrej Bán, Sanja Nikolov.

K záveru podujatia prišlo aj na oceňovanie a ako som v úvode spomínal, že sa festival niesol v mysliach na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine, tak Jaroslav Stehlík ako jeden z organizátorov tu na pódium pozval Jozefa Pivku (regionálny riaditeľ prevádzky Zvolen). Ako dalej Jaroslav Stehlík pripomenul, bol to práve Pivka, ktorý sa angažoval v prvých dňoch konfliktu a navrhol ísť k hraniciam a pomáhať práve tam, ako to len bude možné.

Následne mu Stehlík ako ambasádorovi odovzdal pestrofarebne vymaľované srdce.

Bodkou tohto festivalu bolo vystúpenie Júlie Kozákovej, ktorá tu predstavila projekt Manuša.

Nuž a je tu záver reportu o jednom podujatí, ktoré bolo veľmi dobre kvalitne skoncipované a programovo vyvážené, o čom svedčila aj účasť počas celého trvania podujatia.

Nech sa páči od nás aspoň pár fotografií a nejaké to video z tohto parádneho podujatia.

Video: Ľudskosť 2023

Fotogaléria: Ľudskosť 2023

Článok, fotografie a videá: IMG_1979

Pridaj komentár