• Ut. feb 7th, 2023

Liečiteľ z Grónska vystúpil na námestí vo Zvolene

ByIMG_1979

okt 19, 2014
angaangaq-angakkorsuaq-zvolen-4
Očista ohňom. Foto: ZV-podujatia.

TS – Na návštevu Zvolena pricestoval v nedeľu 19.10.2014 neobvyklý hosť. Angaangaq Angakkorsuaq je eskimácky liečiteľ a šaman z Grónska, zástupca svojho ľudu v OSN. Vo Zvolene na Námestí SNP usporiadal verejnú ceremóniu, ktorej hlavnou témou bola tolerancia inakosti.

„Stáli sme v kruhu, uprostred horel oheň. Angaangaq Angakkorsuaq, spieval používal veterný bubon sa prihovoril sa nám. Bol to exotický zážitok, ale atmosféra bola veľmi uvoľnená a príjemná. Som rada že som tu bola“, povedala Miroslava Piláriková zo Zvolena, ktorá sa na ceremóniu prišla pozrieť.

„Západná spoločnosť je veľmi racionálna, nedokáže však už intuitívne vnímať svet. Najdlhšia cesta je cesta od hlavy k srdcu. Tejto ceste učí mudrosť našej kultúry, cez ceremónie i prostú ľudskú blízkosť.“ , zhrnul dôvod svojho cestovania po svete do niekoľkých viet Angaangaq. „Prvé auto som videl, až keď som bol dospelý. A predsa sa mi zdá, že v niečom boli ľudia v mojej rodnej dedine omnoho múdrejší ako dnešný Európania.“

Angaangaq Angakkorsuaq  prišiel na slovensko na pozvanie Sokratovho inštitútu, spoločného projektu Živice a Technickej univerzite vo Zvolene.

„Poslaním Sokratovho inštitútu je ukázať mladým ľuďom na Slovensku, že iné kultúry ako tá naša sú plné múdrosti. Ludia nie sú horší len preto, že sú iní. Rôznorodosť  ľudí na Slovensku a vo svete je darom, nie dôvod na strach a obavy“, vysvetlil Juraj Hipš, riaditeľ Živice.

Angaangaq bude viesť v Zaježovej kurz pre verejnosť a študentov Sokratovho inštitútu, a v utorok o 15:00 vystúpi s prednáškou na Technickej univerzite vo Zvolene.

Video – 1. časť – úvod 

2. časť

Fotografie

Článok: tlačová spáva. Foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri