• Št. nov 30th, 2023

Začalo sa s výstavbou Europa Zvolen

kino-mier-zvolen-5
Stavenisko Europa SC Zvolen. Foto: ZV-podujatia

S veľkou pravdepodobnosťou sa začalo s výstavbou Europa shopping a relax center Zvolen.

Ráno 9. januára 2010, keď som išiel do roboty o 5. ráno, tak som v tej jame pri kine Mier videl okrem postaveného autožeriava ešte ďalší stavebný mechanizmus. Po vracaní sa z roboty domov som znova išiel okolo a môj odhad sa naplnil.

Na stavenisku pribudli okrem betonárskych sýpok aj vŕtacie súpravy.

Tak či onak si môžeme my, obyvatelia Zvolena, povedať – konečne sme sa dočkali. Ako náhle budú ďalšie informácie, tak sa ozvem..

Keďže momentálna situácia ohľadom stavby je taká, aká je tak som sa rozhodol sem postupne chronologicky dávať informácie, čo a ako postupuje. Aby to bolo také prehľadnejšie, tak začnem od skoro samého začiatku a budú aj nejaké tie fotografie k dispozícii.

Chronológia od A po Z

 • Začiatok mája 2007 – všetko to vyzeralo na papieri vynikajúco a všetci predpokladali, že sa Zvolenu začína blýskať na lepšie časy.

Čísla o projekte hovorili jasnou rečou a všetko vyzeralo nádejne a málokto pochyboval čo i len náznakom.

 • Predpokladaný termín začatia výstavby: 03/2008
 • Predpokladaný termín ukončenia výstavby: 12/2009
 • Celková plocha: 62 360,70 m

Účel: Zámerom investora je vybudovať v danej lokalite polyfunkčný objekt s mestskou a nadmestskou vybavenosťou obchodu, služieb, administratívy a príslušných parkovacích plôch. Zákazníci v ňom nájdu hypermarket, obchody s módou, široké spektrum služieb a tovaru, reštaurácie a kaviarne, zariadenia pre oddych a šport ako aj výstavné priestory a kongresovú sálu. Centrum bude miestom oddychu, pracovných stretnutí, vytvorí priestor pre organizovanie kultúrnych podujatí, výstav a prehliadok.

Viac fotografií TU. (zdroj fotografií a všetky smerom dole: http://www.skyscrapercity.com)

 • Zima 2007 – takto to vyzeralo na pár fotografiách TU.
 • Jar 2008 – dostali sme sa k jari 2008 a k pár fotografiám TU.
 • Apríl 2008 – do tlači sa dostala zaujímavá informácia a všetci sa len utvrdili v tom, že všetko je na správnej ceste.

Vo Zvolene vyrastie komplex za 1,5 miliardy

Banská Bystrica/Zvolen. Takmer 1,5 miliardy Sk (46,19 milióna eur) predstavuje predpokladaný rozpočet výstavby Europa Shopping Center (ESC) a Relax Center (RC) vo Zvolene.

Komplex by mali otvoriť na jar 2010. Investor banskobystrická spoločnosť VAV invest v rámci príprav výstavby vybudoval vo Zvolene kruhovú križovatku a začal s demolačnými prácami starých objektov, ktoré nahradia nové stavby.

“O právoplatnosti územného rozhodnutia na stavbu ESC a RC rozhoduje Krajský stavebný úrad. Voči vydanému rozhodnutiu vznieslo 11 Zvolenčanov výhrady. Na základe ich požiadaviek sa vlani začalo nové posudzovanie vplyvu stavby na životné prostredie, jeho schvaľovanie trvalo namiesto troch až šesť mesiacov. Ide o individuálne pripomienky obyvateľov v súvislosti s vybavením ich bytov a celej bytovky neďaleko budúceho ESC a RC,” vysvetlil na dnešnej tlačovej besede na veľtrhu For Arch Slovakia generálny manažér spoločnosti VAV invest Peter Valach.

Poznamenal, že projekt pripravili z hľadiska financovania i budúceho dodávateľa stavby. V týchto dňoch finišujú výberové konania.

Súčasťou uvedeného projektu výstavby moderného nákupného centra spojeného s relaxačným centrom presklenenou chodbou je aj urbanizácia lokality Jama v centre mesta a revitalizácia parku. Na mieste kina Mier vznikne moderný komplex s kongresovou sálou, reštauráciou, dvoma kinosálami, fitness centrom a bowlingom.

Obchodné priestory i relax centrum majú prepojené podzemné parkoviská. Investor vybuduje aj šesťposchodový parkovací dom pre asi 500 áut, ktorý podstatne vyrieši situáciu s parkovaním v centrálnej mestskej zóne.

Vo Zvolene spoločnosť VAV invest chystá i projekt retail parku – oproti spoločnosti Continental by mali byť obchodné priestory s vonkajším parkovaním. Na jeseň tohto roku plánuje začať budovať inžinierske siete a dokončiť park na Vianoce 2009.

Copyright © TASR 2008

 • Jeseň 2008 – na stavenisku začal neobyčajný ruch – začalo sa s vysekávaním stromov, kríkov a podobne fotografie TU.
 • Jeseň 2008 – stavba nepokračuje a podľa dostupných informácií z toho dôvodu, že nastal problém so spodnou vodou.
 • Jar 2009 – všetko je po starom a začínajú veľké pochybnosti o tom, čo sa vlastne deje a či vôbec ešte niečo bude fotografie TU.
 • Máj 2009 – znova sa rozbehli práce a ťažké mechanizmy začali z bagrovaním a vynášaním zeminy.
 • Máj 2009 – práce sa zastavili po tom, čo sa ozvali pamiatkári a tí, ktorí robia vykopávky – články TU a TU.
 • Jeseň 2009 – situácia je taká aká je veď posúďte fotografie TU.
 • November 2009 – na svetlo sveta prenikli fotografie o tom, ako by to mohlo vyzerať za predpokladu, že sa zmení projekt a použijú sa lacnejšie materiály na stavbu fotografie TU.
 • November 2009 – tlačová beseda s investorom, ktorá hovorí jasnou rečou – článok TU jedna pohroma za druhou.
 • December 2009 – pokračujem smutne, ale zato pod bielou perinou – fotografie TU.
 • Január 2010 – tento článok a tieto fotografie naznačujú, že sa napokon začne niečo diať a že nebodaj sa dočkáme.
 • Február 2010 – práce pokračujú v plnom prúde, až je to divné. Archeológovia odišli, ale namiesto nich tam ostal aspoň archeologický dozor, ktorí dohliada na výkopové práce, či sa tam niečo nenájde. Fotografie TU.
 • Marec 2010 – archeologický výskum sa skončil stavebných mechanizmov pribúda a ide to dobrou cestou. Fotografie TU.
 • Apríl 2010 – pokračuje to ako v marci. Fotografie TU.
 • Máj 2010 – síce práce pokračujú ale nie už v takom tempe ako pre mesiacom, ale za to výsledky je vidieť. Od investora prišla informácia o stavbe:

Zhruba 7 miliónov eur z plánovaných približne 19 miliónov eur sa od zaciatku roka preinvestovalo na stavbe I. etapy obchodného a relaxacného centra Europa Shopping & Relax center (ES&RC) vo Zvolene. O priebehu prác a svojich dalších plánoch informovali na dnešnej tlacovej konferencii v priestoroch Mestského úradu vo Zvolene zástupcovia investorskej spolocnosti VAV Invest a prizvaní hostia.
Podla konatela spolocnosti Europa SC ZV Petra Valacha medzicasom bol na stavbe ukoncený aj archeologický výskum, ktorý stavbu vlani v máji na niekolko mesiacov zastavil. “Nenašli sa však žiadne artefakty, ktoré by boli dôvodom na zastavenie stavby,” poznamenal Valach. Investor získal aj rozhodnutie o zmene stavby pred ukoncením, ktorým mesto Zvolen podmienovalo opätovné zacatie stavby.
Ako uviedol zástupca vedúceho archeologického výskumu Marcus Comotti, pocas výkopových prác našli celkom 19 objektov, z toho tri sú zámerným výtvorom ludí. Nájdených bolo aj devät pivníc. Objekty väcšinou pochádzali z 18. a 19. storocia. Všetko sme zdokumentovali a po zhode s pamiatkovým úradom následne sanovali,” spresnil Comotti.
Valach pocíta, že prvú, obchodnú cast stavby dodávatel dokoncí v apríli 2011 a následne, do konca roku 2012, ukoncia aj relaxacnú cast. Tá by mala ešte stát dalších takmer 19 miliónov eur.
Najväcšie zmeny projektu relaxacného centra súvisia s parkovaním, kedže jeho súcastou nebude parkovací dom, ale k dispozícii budú povrchové parkoviská na mieste, kde stojí mliekaren Senoble. Jej budova, ktorú už investor odkúpil, sa bude v priebehu tohto roku sanovat. Celkovo sa po dokoncení 1. a 2. etapy pocíta s 900 parkovacími miestami.
ES&RC má už dnes naplnené obchodné priestory vo výmere 10.500 m2 na 70 %. V objekte bude napríklad hypermarket TESCO, svoje miesto tam nájdu banky, lekáren, obchody s módou, obuvou ci nábytkom. Zaujímavostou budú fotovoltické svetlíky na streche budovy, ktoré budú vyrábat a scasti nahrádzat spotrebovanú elektrickú energiu.
Nové nákupné a relaxacné centrum by malo priniest 250 až 300 nových pracovných miest. Fotografie TU.

 • Jún 2010 – práce pokračujú ale po dažďoch nastáva problém zo spodnou vodou. Fotografie TU.
 • Júl 2010 – všetko po starom a stavba nejako ešte viac utíchla
 • August 2010 – stavba sa zastavila a začalo sa hovoriť o tom, že či by sa nenašiel niekto kto by to kúpi. Pribudly fotografie mliekárne a zarastajúcej stavby  burinou fotografie TU.
 • Apríl 2011 – Stavba je pustá ako zvyčajne.
 • August 2011 – pustili robotníci do osekávania kina Mier. Práce idú na plno aj napriek horúčavám.

europa-zvolen-august-2011

Nakoľko fotografie nič nepovedia začal som natáčať krátke ukážky postupu prác na stavbe.