• So. mar 25th, 2023

“Pohár na otrávené červené víno” sa krstil hrachom

ByIMG_1979

jan 28, 2012 ,
antonia-stehlikova
Antónia Stehlíková. Foto: Ján Števonka.

V piatok 27. januára 2012 sa o 16.00. hod. uskutočnil krst knihy poviedok regionálnej autorky Antónie Stehlíkovej “Pohár na otrávené červené víno” v študovni a čitárni knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Podujatie bolo spojené s predajom autorkinej knihy, autogramiádou a čítaním z časti jednej poviedky.

V úvode zahral folklórny súbor Hrachovinka zo Senohradu a po ich vystúpení nasledovalo predstavenie tých, ktorí mali na vzniku knihy veľký podiel. Krstnou mamou knihy sa stala Mgr. Mária Ľuptáková, ilustrátorkou Mgr. Milena Svadová, korektúry Mgr. Katarína Lazárová, za vydavateľstvo bol prítomný Martin Pechovský. Na tento krst zavítala aj starostka obce Senohrad Oľga Bartková ako aj Mgr. Ladislav Zajac, dôstojný pán farár zo Senohradu.

Otrávené červené víno

Zaujala ma nej skromnosť. Vlastnosť príznačná skôr časom minulým. Duchom mladica, na čele vrásky. Patrí k vekom dozretým členom Zvolenského literárneho klubu Zvolík pri Podpolianskom osvetovom stredisku.

Antónia Stehlíková krstí svoju prvú knihu. Dejiskom je svet kníh. Knižnica Ľ. Štúra vo Zvolene. Dátum 27. január si iste bude nielen ona, ale i široká regionálna literárna obec pamätať. Súbor poviedok “Pohár na otrávené červené víno“ je jej prvou knižnou publikáciou. Poviedky píše už mnoho rokov: „Písala som hlavne do “šuplíka”. Nešla som s nimi na verejnosť. Tie prvé boli úbohé, mnohé som nedopísala a pri upratovaní vyhadzovala. Moje dospelé deti mi preto raz kúpili synonymický slovník. 1000 stranový.“ V poviedkach, ktoré napísala po tom, ako prišla o syna, cítiť žiaľ a nárek.

Kroky do Osvety neboli náhodné. Zavial ju osud? Niekdajšia pracovníčka senohradskej Osvety začala posielať poviedky do okresných súťaží. Obstála neraz viac ako dobre a úspech na národnej úrovni nenechal na seba dlho čakať. Darilo sa jej zvlášť v celoslovenskej súťaži organizovanej Pohronským osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom “Tak píšem ja”. Uspela aj v Krídlach Ivana Laučíka v Liptovskom Mikuláši a na Memoriáli biskupa Buzalku skončila druhá.

A kniha krstená odkiaľ názov dostala? „Podľa jednej z poviedok – Pohár na otrávené červené víno,“ odpovedá s úsmevom autorka. V publikácii je 15 poviedok, ktoré prešli súťažami alebo kritikou literárneho klubu. Inšpiráciu čerpá spisovateľka v bežnom živote. „Môj manžel Janko našiel raz na starej povale nad hospodárskou budovou sklenený pohár. Keď prešiel párkrát umývačkou, privlastnila som si ho. Pila som z neho šumivé magnézium alebo celaskon. Potom som prehlásila, že je to pohár na červené víno a nie na lieky. Stále mi to vŕtalo hlavou. Až prišla myšlienka o „pohári na otrávené červené víno“. Reakcia manžela – Chceš ma otráviť? – bola geniálnym nápadom na poviedku.“

Krstiny uviedli knihu do života. Neostáva iné, len ju servírovať čitateľom.
Monika Necpálová

Pár viet o tvorbe Antónie Stehlíkovej povedal Ondrej Kalamár, ktorý bol nazvaný dušou a telom Zvolíku. Vyzdvihol jej tvorbu a cit na odľahčenie ťažkých tém. Následne potom sa mikrofónu ujala krstná mama knihy, ktorá opísala neľahký a hlavne strastiplný príbeh života autorky.

Po krátkej hudobnej vložke, ktorú tvorila skladba Hany Hegerovej ,,Žila som správne“ nasledoval  spomínaný krst. Kniha bola pokrstená hrachom a týmto aktom uvedená do života. Po krste autorka prečítala krátku poviedku z knihy so zaujímavou pointou o nevere, ktorá nakoniec skončila smrťou.

Po nespočetných gratuláciách po autogramiáde bolo pre prítomných pripravené bohaté pohostenie.

Na záver sa mi žiada ešte dodať, že môžete o niekoľko dní očakávať menšie prekvapenie, ktoré sa týka práve tohto krstu, ale viac neprezradím. To, čo bolo možné vidieť na tomto krste si môžete pozrieť na priloženom videu ako aj pár fotografiách.

Videá – doporučujem použiť tlačidlo HD na videu

Prvá časť 

Druhá časť

FS Hrachovinka

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka. O autorke napísala Monika Necpálová.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma