• Št. jún 8th, 2023

Rozprávanie o Rusku z úst Moniky Necpálovej

monika-necpalova
Foto: Ján Števonka.

Pod titulom Bumcarára ok(n)om cára sa v prvý deň mesiaca február v roku 2012 uskutočnila v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene Litvernisáž výstavy fotografií Moniky Necpálovej a aj čítanie zápiskov z jej cestovateľského denníka.

Monika Necpálová (1985) žije v Budči (okres Zvolen). Ako novinárka začínala vo Zvolenských novinách. Venuje sa žurnalistike, divadelným projektom (začínala v divadle Habakuky), je herečkou v divadle malých javiskových foriem, píše poéziu, drámu, dokumentárnu literárnu tvorbu. Spolupracuje so zahraničnými Slovákmi, časopisom Slovenské dotyky Praha. Medzi jej záľuby patrí cestovanie a fotografovanie. Je členkou Fotoklubu pri POS Zvolen. Výstavy jej fotografií: Festival Hriňovské dni divadla a umenia (2010 – Umenie na prahu ulice, 2011 – Široká ruská zem), Pitomá kavárna Praha (2011 – Umenie na prahu ulice), Kavárna Vesmírna Praha (2011 – Dobrodružstvo cez objektív).

V priebehu jednej hodiny prítomným pútavo porozprávala príbehy z ďalekého Ruska, v ktorom strávila pred necelými dvoma rokmi tri týždne a doniesla si odtiaľ nespočetné množstvo zážitkov.

Autorka nás previedla divadelným predstavením, cestovaním električkou, Moskovským metrom, návštevou Puškinovho domu, ako aj chrámovým komplexom a podobne. Pri jej rozprávaní mal poslucháč pocit, akoby sa práve na danom mieste, o ktorom slečna Necpálová rozpráva, nachádzal.

Na záver bolo pre prítomných pripravené chutné pohostenie v podobe ručne napečených medovníkov a horúceho čaju, ktorý v tomto chladnom počasí, ktoré momentálne sužuje celé Slovensko prišiel viac než vhod.

Výstava fotografií bude sprístupnená do 15.3.2012 a vstupné je úplne zadarmo.

Na priložených videách si môžete pozrieť celý záznam z tejto akcie a aj pár fotografií.

Video 

Prvá časť

Druhá časť

Tretia časť

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma