• Ut. feb 7th, 2023

Vernisáž výstavy Čerstvé obrazy

ByIMG_1979

feb 8, 2012 ,
cerstve-obrazy-zvolen
Foto: Ján Števonka.

V priestoroch Severozápadnej bašte Zvolenského zámku sa uskutočnila v nedeľu 5.2.2012 vernisáž výstavy Čerstvé obrazy.

Výstava bude na zámku sprístupnená do 25. februára počas otváracích hodín a lístky je možné si zakúpiť v pokladniach SNG na Zvolenskom zámku.

Viac informácii o výstave na priloženom videu v ktorom sa dozviete pár informácií aspoň od jedného umelca.

Fero Guldan (1935)

absolvoval Stavebnú fakultu SVŠT (1980). Spolupracoval na Bratislave/nahlas, v januári 1990 zakladal noviny Verejnosť, bol riaditeľom  SNG. Vytvoril pamätníky R.Remiášovi, K.Krylovi, J.Levákovi, M.Dočolomanskému, Nenarodeným deťom, mozaiky v exteriéri Bratislavy, interiéry v kaplnkách na Michalskej ulici, DFN Kramáre, sestry Zdenky  v Dolnom Ohaji; maľby a sochy v Átriu synagógy v Šahách, memoriál Chatama Sofera. Spolupracoval na filmoch R. Kirchhoffa a S. Ivašku. Ilustruje knihy, venuje sa aj novinovej kresbe a publicistike. Posledné výstavy mal v Paríži, Levoči, New Yorku a Baltimore.

Michal Bogár (1960)

absolvoval Fakultu architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V rokoch 1982-84 absolvoval medzifakultné štúdium vybraných predmetov na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia sa zúčastňoval na aktivitách a výstavách vysokoškolského B-klubu a venoval sa tvorbe scénografie pre Divadlo Pegasník a pre viaceré súbory moderného scénického tanca. Venuje sa kresbe, maľbe a fotografii. Spoločne s Ľ.Králikom a Ľ.Urbanom založil v roku 1990 ateliér architektúry a designu BOGÁR KRÁLIK URBAN, v ktorom pracuje doteraz. Ateliér prezentoval svoju tvorbu na niekoľkých samostatných výstavách – na Spolku architektov Slovenska, na Obci architektov, v priestoroch K. Gallery a na Veľvyslanectve SR vo Washingtone  DC. Ateliér sa zúčastnil aj na viacerých kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí (Bienale di Venezia) a z najnovších expozícií je to výstava 80-te roky v Slovenskej národnej galérii. Výber z tvorby je uvedený na stránke: www.bku.sk

Jozef Barta (1959)

Kreslí, modeluje, reže do dreva už asi 30 rokov. Kresliť ho učil otec, neskôr učitelia v Dome pionierov a mládeže v Nitre. Najviac ho naučil a naštartoval Július Bartfay, ktorý mu ukázal, ako pracovať s hlinou, plastelínou, sadrou a hlavne s drevom. Ďalej ho ovplyvnili Etruskovia, Michelangelo, Majster Pavol, Rembrandt, Brancusi, Modigliani, Tibor Bartfay, Meštrovič, Moore, Erzia, Eliáš. Svoje diela vystavoval spolu s inými aj samostatne (prvá samostatná výstava počas štúdia na VŠ, zatiaľ posledná 2002 v Plaveckom Štvrtku).

Video: Fero Guldan – Čerstvé Obrazy

Fotografie

Článok, foto a video: IMG_1979