• Ut. feb 7th, 2023

Rytiersky majáles na zvolenskom zámku

rytierske-dni-2012-zvolen-zamok
Foto: Ján Števonka.

Druhý deň Rytierskych dní na zvolenskom zámku sa niesol pod titulom „Rytiersky majáles“ a skladba programu mala prilákať práve našich seniorov. Hlavným lákadlom bola nielen Marcela Molnárová, ale aj Antonín Gondolán a to všetko pod taktovkou Briliant orchestru.

Vo zvyšku článku si rozoberieme tento deň podrobnejšie, nakoľko programu bolo podstatne viac, ako sa dozviete niekde inde a nemenovať niektorých vystupujúcich by bolo voči nim neférové.

O 8:00 hod. začala klasická nedeľná Svätá omša v zámockej kaplnke. Pán farár bol mierne rozčarovaný z hluku, ktorý prichádzal do kaplnky, ale nakoniec to všetko dobre dopadlo k spokojnosti všetkých.

HTS (hudobno-tanečné štúdio) SZUŠ Zvolen tu predviedlo dvojhodinový program hudobného a hudobno-tanečného odboru. Hudobná zložka ich vystúpenia na pódiu sa striedala s tancom pod pódiom. Tancovalo sa nielen vo folklórnom duchu, ale aj v modernom tanci. Medzi novinkami v ich repertoári, ktoré tu boli prezentované, boli aj dve tanečné choreografie Španielky a Walk Like An Egyptian, ktorými sa predviedli nedávno aj na súťaži Zvolenské tanečné pódium. Ďalšou novinkou bolo hudobno-tanečné vystúpenie, ktoré sa objavilo prvýkrát na Štefanskej zábave v minulom roku. Vtedy tam ešte spevom prispeli Sweet Little Chicks, ale tu na zámku už mala omladina sólo a pribudla aj tanečná choreografia.

Opakovanie tej istej prednášky o Pustom hrade sa uskutočnilo o 13:00 hod. v zámockej kaplnke.

V tom istom čase, ale na nádvorí zámku, prebiehali ukážky šermiarskych súbojov na ľahko s mečom. Hlavnými aktérmi boli členovia združenia Vir Fortis, ktorí okrem ukážok ozrejmili aj rôzne obranné techniky, ktoré sa dajú použiť proti súperovi. Po nich už vystúpili dievčatá s ukážkami stredovekých tancov.

Šermiarske zápolenie

Stredoveké tance

Najočakávanejším bodom programu bolo vystúpenie Briliant orchestra a jeho hostí, Marcely Molnárovej a Antonína Gondolána. Marcela Molnárová dokonca počas spievania zašla aj pod pódium medzi ľudí. Marcela zaspievala aj hit Evy Kostolányiovej Až bude pokosená tráva.

Marcela Molnárová 

Antonín Gondolán 

Na záver Rytierskych dní bolo ešte vystúpenie Zvolenského speváckeho zboru v kaplnke.

A je tu záver článku o akcii, ktorá sa presunula z Pustého hradu na zvolenský zámok. Treba poďakovať združeniu Priaznivci Pustého hradu za skvelú organizáciu tohto dvojdňového podujatia.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma