Kolekcia vyhnanstiev Fera Guldana v Parku zabudnutých susedov

fero-guldan-xi-prikazanie-zvolen

Obrazy sú pripevnené na plote. Foto: Ján Števonka.

Mimoriadne inšpiratívna vernisáž výstavy nielen svojským výtvarným vyobrazením, ale tiež dôležitým posolstvom, ktoré autor Fero Guldan v rámci expozície vysvetľuje v špeciálnej legende sa uskutočnila v priestoroch Zabudnutých susedov 17.10.2012. Výstava pod názvom "XI. Prikázenie", ktorú si môžete prísť pozrieť predstavuje „kolekciu vyhnanstiev“ pod názvom Spišské exody. Diela tu vystavované ponímajú 12 exodov, okolo 1900 Amerika, 1918 Maďari preč!, 1939 Česi preč!, 1939-45 na roboty do Nemecka, 1942-43 židia, 1945 Karpatský Nemci, 1945 odvlečenie NKVD, 1948, Kolektivizácia, Rehoľníci, rádové sestry, Rómovia 90-te roky odchod na západ. Jednotlivé exody predstavujú nútené odchody ľudí so svojich domovov určité dôvody v nich ponímajú  rasové, náboženské, politické, etnické a podobne.

Nakoľko autor výstavy Fero Guldan sa nemohol zúčastniť skrz zdravotné problémy tak objasnenie vzniku a to čo predstavujú samotné diela predstavil zaujímavou formou Miroslav Pollák (splnomocnec vlády SR pre rómske komunity) a zároveň spoluautor tejto výstavy.

Na záver požiadal Jozef Klement všetkých prítomných aby zapálili sviečky, ktoré sú pod každým obrazom a tak si uctili pamiatku, tých ktorí tu už niesu medzi nami. Výstava nieje časovo obmedzená a je možné si ju pozriet nielen úplne bezplatne, ale aj  počas celého dňa.

Video 
Fotografie

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Článok a foto: Ján Števonka.

Podobná téma

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: