• So. dec 9th, 2023

Veľký svet Jozefa Urbana

svet-podla-urbana
Foto: Ján Števonka.

Rok 2013 v divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene má podtitul Autorský Slovenský rok 2013.

Ako inak začať, ak nie poriadnou porciou toho pravého slovenského, ktorého sa v podobe známych skladieb dennodenne dostáva poslucháčom do uší nielen z rozhlasového vysielania.

Málokto však čo i len tuší, keď počuje skladby Vráť trochu lásky medzi nás, Možno sa ti zdá, Len s ňou, Hey you, Kráľovná Mária či Kým nás máš, koho meno sa ukrýva za textom tej či onej skladby.

A tak jedného dňa dramaturgička DJGT Uršuľa Ferenčuková svojim umeleckým perom napísala scenár pre inscenáciu Svet (podľa) Urbana. Jozefa Urbana, slovenského básnika, textára, publicistu a novinára, ktorého život vyhasol 28.apríla v roku 1999 pri tragickej dopravnej nehode.

Realizačný team je zložený z interných členov divadla. Scénu a kostýmy pripravil javiskový majster Peter Petrinec, ktorý je zároveň výtvarník a člen Zvolenskej sedmičky. Réžiu má herec Richard Sanitra, ktorý už úspešne režíroval niekoľko projektov. V inscenácii účinkujú Vladena Škorvagová, Barbora Špániková, Daniel Výrostek a Ondřej Daniš.

Jozef Urban bol známy básnik, textár, publicista. Večný rebel, enfant terrible, prorok bohémov. Nežný, zúrivý, svoj. Človek, ktorý predčasne odišiel, ale ktorého slová znejú dodnes. Osobnosť, ktorú je dôležité si pripomenúť. Osobnosť, ktorá je navždy spätá aj s mestom Zvolen. Narodil sa v Košiciach, rozmach zažil v Bratislave, najspokojnejšie roky však boli práve tie vo Zvolene, kde žil niekoľko rokov až do tragickej autohavárie, ktorá vo veku 34 preťala niť jeho života a tvorby.

Čo však povedať respektíve napísať viac a zároveň neprezrádzať príbeh…Už viem.  Nájdite si čas a zájdite si na toto predstavenie, v ktorom sa dozviete o životnej etape človeka s veľkým Č. Dozviete sa aj to, aký je originálny text kultovej piesne v podaní Joža Ráža „Voda čo ma drží nad vodou“. a ………………………………… vrelo však doporučujeme 

Video

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma