• Ut. feb 7th, 2023

O prímeniach vo folklórnom duchu dýchal dom kultúry vo Zvolene

o-primeniach-4
Foto: ZV-podujatia.

Vrátiť sa späť v čase a zažiť poriadnu porciu vo folklórnom duchu ladeného podujatia vo Zvolene je už dosť vzácne. Predsa len sa vo Zvolene na tradície nezabúda a vždy, keď sa niečo podobne ladené koná, tak doslova kultúrne sály praskajú vo švíkoch.

Jedno takéto podujatie pod názvom O prímeniach … , ktoré pojednávalo o prezývkach dedín v Honte a na Podpoľaní zorganizovalo POS (Podpolianske Osvetové Stredisko Zvolen).

Vo vyše hodinovom programe sa predstavili heligonkári a speváci z FS Vepor z Klenovca, rozkazovači z Detvy, DFS Zornička, FS Marína zo Zvolena a rozprávači Juraj Matiaš, Pavel Holík a Ján Ďurov.

A práve trojica spomínaných pánov Juraj Matiaš, Pavel Holík a Ján Ďurov pomedzi jednotlivé časti vystúpení čítali z knihy Prímenia a iné posmešky dedín a miest na Slovensku, ktorú zostavila Andrea Jágerová.

Veľa ľudí možno pozná  len tie tradičné o Banskobystričanoch, Detvancoch, Očovčanoch a samozrejme o nás Zvolenčanoch, ale tu v knihe je ich doslova neúrekom a veru neraz sála smiechom doslova vybuchla.

Tak či onak, celý piatkový a ešte k tomu Valentínsky večer bol jednoducho super, množstvo programu, krásne choreografie, hudobné teleso FS Marína hralo neskutočne a toto všetko zásluhou POS Zvolen.

Ľudová hudba Zornička

DFS Zornička

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.