• Ut. feb 7th, 2023

Pozoruhodné Rohálove koláže na Starej radnici

ByIMG_1979

aug 12, 2014 ,

vecne-navraty
Romance o Krásce a Zvířeti . Foto: ZV-podujatia
Po bohatej tvorbe na výstave Zvolenskej sedmičky sa výstavné priestory Starej radnice zaplnili zaujímavou zbierkou fotografií, ktoré pochádzajú z dvoch cyklov, ale majú spoločného menovateľa.

Reč je o čiernobielych fotografiách Roberta Rohála a jeho dvoch fotografických cykloch: cyklus Romance o Krásce a Zvířeti a cyklus La Divina.

Ale poďme pekne poporiadku….

Spevom Jiřího Weissa začalo otvorenie výstavy. Úvodného slova sa ujal Miro Fančovič a po predstavení všetkých prítomných odovzdal slovo manažérke Eve Ivanovej. Pani Ivanová ozrejmila, ako sa zoznámila s autorom výstavy. Stretli sa v Prahe pred jedným koncertom Heleny Vondráčkovej, ktorá ich dvoch napokon zoznámila. Ostatné slová manažérky smerovali k ozrejmeniu konceptu vystavovaných fotografií.

Po ďalšom hudobnom vstupe si opäť zobral slovo Miro Fančovič, ktorý už potom prezradil všetko podstatné o autorovi, jeho začiatkoch, až po dnešnú tvorbu. Najzaujímavejšie informácie si môžete pozrieť v priloženom videu.

O Robertovi Rohálovi

Robert Rohál (1959) – hoci je po otcovi Slovák, keďže jeho otec pochádza z Prešova, od detstva však žije na Morave v mestečku Holešov pod najzápadnejšími výbežkami Karpát siahajúcimi zo Slovenska a v blízkosti pútnického mesta Svätý Hostýn.

Fotografuje približne od roku 2001 a v priebehu posledných päť rokov prezentoval svoje čiernobiele fotografie prakticky v celom Česku. Okrem rodného Holešova, kde dodnes žije, vystavoval v ďalších mestách ako Praha, Brno, Ostrava, Hukvaldy, Zlín, Dobruška a taktiež aj na hradoch a zámkoch Křivoklát, Karlštejn, Lomnice nad Popelkou a ďalších.

Svoju tvorbu predstavil v Národnom múzeu fotografie v Jindřichovom Hradci. Najradšej fotí ľudí, ktorých štylizuje do najrôznejších úloh a príbehov, čo prezentujú aj kolekcie: Andělé kolem nás, Edith a Marlene očima Roberta Rohála, Retro šedesáta, Doubledské motívy alebo Komtesa. Medzi jeho posledné cykly patrí Romance o Krásce a Zvířeti a La Divina, ktoré tvoria výstavu Večné návraty.

O Večných návratoch

Výstava dostala názov Večné návraty, pretože autor sa vo svojich fotografických témach vracia do oblastí, kde už bol. Keďže ho vždy zaujímala rozprávka Kráska a zviera, tak si ju po svojom zinscenoval so známym režisérom a hercom Petrom Gáborom a Karolínou Bubelovou v úlohe modelov.

Návratom je nielen kolážové spracovanie fotografií, pri ktorom mu v postprodukcii pomáhal Pavel Oparty, ale sú to aj priestory, kde fotografie vznikali. V prípade Romance o Krásce a Zvířeti to bolo hneď niekoľko hradov a zámkov.

V cykle La Divina hrá hlavnú úlohu pôvabná mezzosopranistka Lenka Čermáková, ale súčasne sa na fotografiách objavujú romantické miesta, ktoré má autor rád a kam sa vracia.

Celá kolekcia by mala byť tak trochu realistický sen, ako návrat niekde, kde sa bude páčiť Lenke aj Vám.

Nuž nebudeme viac prezrádzať, akurát len toľko, nájdite si čas a choďte sa pozrieť na tieto skutočne zaujímavé fotografie.

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri