• Po. okt 2nd, 2023

Kandidát na primátora Miroslav Kusein: Som smerák a nehanbím sa za to!

Autor IMG_1979

nov 4, 2014
miroslav-kusein-
Ing. Miroslav Kusein

Každý Zvolenčan, ktorý oplýva aspoň akým-takým všeobecným rozhľadom,  nepochybne pozná meno nášho súčasného primátora. A aj napriek predvolebnému presvedčeniu, že ho všetci dobre poznáme, nie každý vie, kto to v skutočnosti je. Miroslav Kusein, vyštudovaný geológ, od roku 1998 fungoval ako poslanec nášho mestského zastupiteľstva, pričom bol aj poradcom vtedajšieho zvolenského primátora Vladimíra Maňku. Takto to šlo až po rok 2005, keď sa sám Kusein stal primátorom a je ním dodnes, t. j. takmer desať rokov. Svojho terajšieho mandátu by sa nerád vzdal, a tak 12. septembra ohlásil svoju opätovnú kandidatúru.

„Bol som v každodennom styku s občanmi po dobu desiatich rokov. Moja práca spočívala v tom, že som mal pre každého dvere otvorené a každý deň sme riešili rôzne problémy, ktoré občanov trápili, od tých najjednoduchších až po najzložitejšie – osobné. Aj preto sa na mňa občania obrátili, aby som v tejto funkcii vydržal a pokračoval ďalej. Mesto je v dobrej kondícii, je dobre naštartované a má dobré základy – máme na čom stavať. Je potrebné ísť ďalej v rozvoji mesta a nezostať stáť. Sme ďaleko vpredu oproti okolitým mestám, v ktorých veci tak nefungujú.  Rád by som pokračoval v nastavenom rozvoji a dokončil projekty, ktoré sú rozpracované “ ozrejmil primátor dôvody svojej opätovnej kandidatúry.

Miroslava Kuseina primárne podporuje strana Smer – SD, ktorej je členom. Na margo toho, či mu „značka Smer“ neškodí, suverénne odpovedá: „Či je to výhoda alebo nevýhoda, neviem povedať. Ale jedno viem – určite som smerák a nehanbím sa za to! Rozdiel medzi Mirom Kuseinom ako smerákom a Mirom Kuseinom bez straníckeho preukazu nie je. Narodil som sa s ľavicovým cítením a určite tak aj v politike skončím. Preto robím tú politiku, ktorú potrebujú ľudia. To znamená výstavba nájomných bytov pre chudobné alebo mladé rodiny, ktoré nemajú dostatočný príjem či podpora pre seniorov, ktorí majú nízke dôchodky. Ďalej je to tvorba pracovných miest a dobrá spolupráca s podnikateľmi, pretože bez toho, aby sme tu mali nové investície a aby bola dobrá ponuka služieb na trhu, sa mesto jednoducho nemôže rozvíjať.“ Pri tejto problematike zdôrazňuje, že mnoho záležitostí vyriešil najmä vďaka Smeru, pretože sa mal vždy na koho obrátiť. A aj keď je zarytý ľavičiar, sám tvrdí, že spolupráca s pravicovým politickým spektrom je takisto potrebná, pričom vraj neposudzuje ľudí podľa straníckych tričiek. To dokazuje aj fakt, že ho podporuje ďalších 12 politických, ľavicových či pravicových subjektov. No, ako hovorí, boli aj takí, ktorí spoluprácu striktne odmietali a automaticky stavali sa do role opozície. Nad tým sa primátor len pousmeje: „Boli síce tvrdá opozícia, ale mesto išlo aj tak dopredu.“

Ak by sa mohol vrátiť o štyri roky naspäť, tak by pravdepodobne nemenil nič. Pyšný je na opravené materské a základne školy, zrekonštruované cesty, chodníky a mosty či na cyklotrasy. Kusein pevne verí, že cyklotrasu zo Zvolena cez Sliač sa podarí potiahnuť až do Banskej Bystrice. Pritom vyzdvihuje prácu svojho tímu, s ktorým je patrične spokojný. No najviac je aj tak hrdý na čerpanie eurofondov, v ktorom je Zvolen oveľa úspešnejší  v porovnaní s okolitými mestami: „Ušetrili sme na elektronických aukciách takmer 1,8 milióna eur, ktoré sme mohli investovať do ďalších projektov,“ ozrejmuje, „takže v podstate  veci, ktoré sme si ako poslanecký klub a aj ja ako primátor zadali,  sme aj splnili. Niektoré sú ešte rozpracované, čo sa týka projektových dokumentácií a niečo sme urobili dokonca naviac.“ Zdôrazňuje, že aj poslanci, po jednotlivých volebných obvodoch, svoje programy a rozpočet za posledné štyri roky zdokumentujú.

Avšak, primátor Kusein nakoniec pripúšťa jeden problém, ktorý ho osobne trápi. Tým je mestská plaváreň, pretože táto záležitosť už mohla byť za nami. „Keď sme pripravovali projekt na rekonštrukciu mestskej plavárne od roku 2008, tak nás aj poslanci zaviazali, aby sme pripravili štúdiu a urobili na to súťaž. My sme to splnili,“ vysvetľuje, „ale po šiestich rokoch zmenili svoj názor a jednoducho rekonštrukciu plavárne odmietli.  Takmer 60 000 eur, ktoré sme do projektu, elektronickej aukcie a ďalších vecí vložili, sme jednoducho museli odpísať. Povedali, že je potrebné postaviť novú plaváreň…“ Primátor rokoval s istým potenciálnym podnikateľským subjektom, ktorý o túto aktivitu záujem mal. Avšak celé to stroskotalo na právnych problémoch. Predložené návrhy boli totiž v rozpore so zákonmi SR aj smernicou EÚ. Preto, aj keď to poslanci schválili, Kusein prvýkrát za svojho „primátorčenia“ takéto uznesenie nepodpísal. Poslanci o tom už ďalej nehlasovali a jeho veto neprelomili. Momentálne súťaž prebieha pod záštitou mesta, pričom sú dve alternatívy – 25-metrový alebo 50-metrový bazén.

Kuseinovi mnohí často vyčítajú, že sa ako primátor objavuje medzi občanmi iba sporadicky. Niektorí to ospravedlňujú jeho náturou či tým, že nie je prílišný extrovert. Avšak on má v tom jasno: „Každý deň sú moje dvere otvorené. To znamená, že ktokoľvek príde, tak ho vypočujem. Stačí si pozrieť hrubú návštevnú knihu. Takže mi nič zásadné neujde. Počúvam tu požiadavky, lebo tu je úradovňa, a nie pod lipou na námestí. Času je málo a musím sa rozhodnúť, či chcem pre mesto niečo naozaj urobiť, alebo sa prechádzať. V takýchto situáciách si musíte vybrať. Primátor je v dnešnom rýchlo sa rozvíjajúcom svete predovšetkým manažér. A ak chceme ísť vo Zvolene ďalej dopredu, musím niektoré úlohy prirodzene delegovať na svojich spolupracovníkov. Po meste však chodím, sám si často zavčas rána alebo aj neskoro v noci skontrolujem čistotu mesta, priebeh zimnej aj letnej údržby či ďalšie veci. Dokonca si  sám zájdem skontrolovať hlučnosť prevádzok na sídliskách. Nemyslím však, že občania sú zvedaví na moje samochvály. Chváli ma len moja práca a ja pevne verím, že Zvolenčania vidia, ako naše mesto za posledné roky opeknelo a zmodernizovalo sa.“

Sám Kusein nevie, ako by mal vyzerať ideálny primátor a domnieva sa, že to by mali vedieť skôr voliči. Dokonca sa nebojí priznať, že určite existuje lepší primátor ako je on. Myslí si totiž, že vždy je niekto lepší, ale aj horší ako my. Svoju výhodu oproti ostatným kandidátom cíti v tom, že po desiatich rokoch svojej funkcie ju už dokonale pozná a vie, čo ho čaká. Otvorene priznáva, že na to, aby sa nový primátor zabehol do funkcie, treba istý čas: „Úprimne, keď som nastúpil po prvýkrát, tak až po roku som zistil, za čo všetko primátor nesie zodpovednosť. Ten rozsah prác je nesmierne široký. Poslanci majú zodpovednosť iba za svoje rozhodovanie, ale ja svojím podpisom rozhodujem ako štatutár za všetko.“ Za mimoriadne dôležité pri svojej práci považuje hľadať konsenzus či aspoň kompromis. „Nie je to iba o mojej vízii. Svoje požiadavky majú občania, podnikatelia aj poslanci a vždy treba nájsť zlatú strednú cestu, aby bol každý spokojný a aby sa každému vo Zvolene dobre žilo,“ dopĺňa. Ako primátorovi sa mu dokonca už niekoľkokrát stalo, že mu prišli zaklopať občania v žalostnej životnej situácii a žiadali o finančnú pomoc. A ako tvrdí, nie raz zašiel do lekárne či potravín a ľuďom pomohol. Takúto pomoc však musí dôkladne preverovať, aby nedochádzalo k jej zneužitiu.

O tom, kto si sadne do primátorského kresla na najbližšie štyri roky, sa rozhodne 15. novembra pri komunálnych voľbách. Ďalším kandidátom je bývalý úspešný kriminalista Matej Snopko a poslankyňa mestského zastupiteľstva Lenka Balkovičová.

Fotografie

Článok: © Nicole Regecová. Foto: Miroslav Kusein

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri