• Pi. sep 29th, 2023

Šport najmä pre mládež

Autor IMG_1979

máj 13, 2015 , ,
MM-Calypso-Zvolen
Calypso Zvolen. Foto: zdroj TS

Veľká vďaka za prejavenie športového ducha a spolupatričnosti patrí organizátorom pretekov s názvom Modrý mítink, ktoré sa konali 8. a 9. mája 2015 v Novom Jičíne, za účasti vyše 320 plavcov.

Len z Nového Jičína, mestečka, ktoré má s priľahlími obcami 26.000 obyvateľov štartovalo vyše 110 plavcov domáceho klubu, ktoré je jedno z najlepších na svete. Z klubu športového potápania Calypso vo Zvolene sa zúčastnilo len 13 plavcov, no toto vyjadrenie iste vystihuje pocity viacerých špičkových slovenských klubov. Aj napriek tomu, že situácia vo Zväze potápačov Slovenska ostáva naďalej zložitá, čo viac ako osemdesiatpercentnej väčšine Slovenským plavcom znemožňuje zúčastňovať sa pretekov pod záštitou Medzinárodnej federácie činností pod vodou C.M.A.S., organizátori tohto preteku pozerali najmä na deti. S vyjadrením, že „im je jedno, kto je aký majster sveta, hlavné je, nech deti plávajú“, dali možnosť všetkým slovenským plavcom štartovať.

Modrý mítink je otvorený medzinárodný pretek zložený z viacboja, a to v kategóriách A, B, C, D v disciplínach 50, 100 a 200 BF a v kategóriách E a E0 v disciplínach 50 a 100 BF a z preteku v  individuálnej disciplíne 50 PP, ktorá sa hodnotí samostatne.

Vo viacboji sa predviedli najmä chlapci. V najmladšej kategórii E0 sa na krásne a najmä zaslúžené druhé miesto, s celkovým počtom 812 bodov, postavil Miško Novikmec. Ostatní chlapci takisto podávali výborné výkony, na medailové priečky to však nestačilo. Rovnako aj napriek zlepšeniu ušli priečky aj chlapcom v kategórii E. Veríme, že ich to do budúcnosti neodradí, ale skôr motivuje k ešte lepším výkonom. V kategórii D sa na stupne víťazov s celkovým počtom bodov 2092, a zároveň so stratou 407 bodov na vedúceho domáceho pretekára Jakuba Klimpara, postavil Jožko Pribylina. Aj keď zaplával vo svojej kategórii čas na 100 m BF 52,9 sek. druhé miesto a 50 m BF 24,26 sek. tretie miesto  len  o 0,19 sek. a 0,24 sek.  za najlepšími Slovenskými časmi na 25 m bazene, stále to stačilo len na jeho celkové druhé miesto. V kategórii B si tretie miesto s počtom bodov 1828 vybojoval Patrik Sarvaš. Dievčatám a ostatným chlapcom sa vo viacboji darilo slabšie, hoci všetci zaplávali výborné osobné časy, medailové umiestnenia sa im bohužiaľ neušli. Je to však pre ne motiváciou do ďalšieho tréningu, aby raz v budúcnosti porazili aj elitu českých pretekárok.

V disciplíne 50 PP sa z chlapcov postavili na medailové priečky dvaja pretekári. Za kategóriu E0 to bol opäť Miško Novikmec, ktorý sa svojím časom 34,20 sek. zaslúžil o strieborné umiestnenie. V kategórii D časom 22,82 sek. Jožko Pribylina vybojoval bronzovú priečku. V tejto disciplíne sme na medailových miestach videli aj jedno dievča a to Mirku Šimiakovú, ktorá v kategórii C časom 21,33 sek. porazila všetky súperky a domov si odnášala zlato.

V závere pretekov sa konali aj preteky štafiet, kde zmiešaná štafeta za kategóriu E0, E a D v zložení Pribylina, Stratil, Michalec a Sekerešová vyplávala piate miesto a zmiešaná štafeta za kategóriu A, B, C v zložení Šimiaková, Hrbáľová, Odorová a Sarvaš deviate miesto.

Počas pretekov sme mali možno sledovať špičkových českých reprezentantov, najmä Jakuba Jarolíma, ktorý v disciplíne 50 BF časom 18,50 sek. dosiahol v 25 metrovom bazéne nový svetový rekord. V disciplíne 100 BF časom 40,89 sek. o takmer 2 sekundy prekonal svoj doterajší svetový rekord z roku 2014. A v disciplíne 200 BF časom 1:35,10 min. zaostal za držiteľom súčasného svetového rekordu Pétrom Kosinom iba o 42 stotín!

Aj za možnosť vidieť tieto skvelé výkony, ale najmä za priateľskú atmosféru a skvelú organizáciu pretekov usporiadateľom ďakujeme. Zároveň vyjadrujeme poľutovanie voči niektorým slovenským klubom, ktoré sa z osobnej zášti či nepriateľstva rozhodli Modrý míting bojkotovať, pretože sami prišli o krásne športové zážitky a skvelé preteky.

Fotografie

TS: Mgr. Michaela Sekerešová a foto zdroj TS