• So. dec 9th, 2023

Noc múzeí a galérií pritiahla ľudí do svojich expozícií

Autor IMG_1979

máj 19, 2015 , , ,
sokoliarky-sv-bavona-2
Predstavenie sokoliarok sv. Bavona bolo fantastické: Foto: ZV-podujatia

Opäť po roku a opäť vskutku bohatý program až takmer do nasledujúceho dňa a niekde sa s tým programom doslova vyhrali a tak vskutku príjemne prekvapili aj návštevníkov.

Reč je o tradičnom podujatí Noc múzeí a galérií. Je to celoeurópske podujatie, realizované pod patronátom Rady Európy, s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

Jeho poslaním je šírenie informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Mesto Zvolen sa opäť do tohto projektu zapojilo a nakoľko máme na Zvolenskom zámku SNG  a na námestí Lesnícke a drevárske múzeum,  tak práve tieto dve inštitúcie si pripravili v rámci svojich možností program pre návštevníkov.

Ešte pred tým,  než si  tak povediac viac rozoberieme to,  kde čo bolo,  tak za seba môžem povedať a dať palec hore za program na Zvolenskom zámku pre tento rok. Nechcem však povedať, že v Lesníckom múzeu to bolo zlé, ale viac sa mi páčila  programová skladba na Zámku.

SNG Zvolenský zámok

Tu vsadili na osvedčený koncept a to v úvode sa venovať deťom v podobe divadelného predstavenia Psíček a mačička (Divadlo Zelienka) a následne nasledoval výtvarný workshop Ako psíček a mačička navštívili galériu, počas ktorého sa deťom venovali zámocké lektorky.

Súbežne so zábavou detí s temperkami v severozápadnej bašte  prebiehal úvodný výklad kurátorky Kataríny Chmelinovej  v stĺpovej sieni  o novej zbierke sochárstva SNG, ktorý bol v rámci predstavenej kolekcie koncentrovaný na problematiku u nás značne rozvinutej barokovej rezby.

inro-zvolen
INRO Zvolen

Ďalším prekvapením večera bolo online vysielanie najstaršieho internátneho rozhlasového štúdia INRO Zvolen, ktorého členov bolo možné vidieť práve tu v jednej zo zámockých komnát.

Po 19-tej si zobral návštevníkov na paškál známy to človek, kurátor Dušan Buran, ktorý v stĺpovej sieni prezentoval štýlové princípy a funkcie stredovekej plastiky.

Po 20-tej nasledovali už samé prekvapenia,  jedno lepšie ako to druhé.

Najskôr to bola tanečná improvizácia Denisy Benčaťovej a žiakov tanečného odboru ZUŠ Očová pod názvom Shadows in Movement a po 21:00 sa k slovu,  respektíve k svojmu nádobíčku dostal Miroslav Slúka, ktorý neskutočne zaujal všetkých tým, že na obrazoch európskeho maliarstva 16. – 19. storočia predviedol to,  keď páchateľom je maliar. Názorne ukázal,  ako sa pomocou forenzných svetiel dajú vypátrať predošlé reštaurátorské zásahy a premaľby i detaily, ktoré sú voľným okom neviditeľné.

Na samotný záver celého podujatia sa konal ešte svetelný workshop, počas ktorého si bolo možné skúsiť vrhaný tieň z rúk.

Tanečná improvizácia Denisy Benčaťovej a žiakov tanečného odboru ZUŠ Očová Shadows in Movement

Lesnícke a drevárske múzeum

Tu tradične,  ako to už za ostatné roky býva, úvodné hodiny patrili deťom a tento rok to bol pestrý program venovaný rozprávaniu nielen o domácich ale aj lesných zvieratkách. Vo vonkajších priestoroch sa predviedli so svojimi dravcami sokoliarky sv. Bavona zo Štiavnických baní  a deti mali možnosť aj zajazdiť si na koníkoch.  V rámci tejto časti tu prebiehali aj ukážky hipoterapie.

Podvečer ako zvyčajne bola tradičná beseda pod názvom Les v umení – umenie v lese, počas ktorej dvoch pánov Alojza Kaššáka a Juraja Červenáka vyspovedala moderátorka večera Zuzana Golianová. Cez prestávky plodnej diskusie zahral na gitare Daniel Kéry.

Hudobným hosťom tohto ročníka Noci múzeí a galérii bola Katka Koščová, ktorá spievala skladby z albumu Oknom.

Tak to bolo len tak v skratke, ale rozhodne bolo čo zažiť na oboch miestach vo Zvolene a verím, že aj budúci rok nás niekto opäť s niečím príjemne prekvapí.

Katka Koščová – Staré lásky 

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.