• Ut. feb 7th, 2023

Prietrž mračien narobila paseku vo Zvolene

dolamane-konare
Najhoršia situácia bola na ulici M. R. Štefánika. Foto: ZV-podujatia

Uplynulý týždeň vládlo nielen vo Zvolene, ale aj na celom území Slovenska horúce letné počasie s dennými teplotami prevyšujúcimi 35 stupňov.

Meteorológovia okrem toho, že hlásali tieto vysoké teploty, ku koncu týždňa predpovedali  zmenu počasia s búrkami lokálneho charakteru. V ich predpovediach nechýbali ani zvesti o možnom krupobití.

Už v piatok 24.7.2015 bola prvá prietrž mračien, ale bol to svojim charakterom skôr taký fajný letný dážď, ktorý narušil niekoľko avizovaných podujatí vo Zvolene, ale nič mimoriadne sa neudialo.

Sobotné popoludnie cca o 16-tej však už nebolo také pokojné a prinieslo okrem riadnej búrky aj silnejší vietor. Tento fakt sa odrazil aj v tom, že okrem poriadnej vlahy pre vyschnutú pôdu zanechal aj patričné škody nielen na majetku obyvateľstva.

Už počas búrky sa objavili na sociálnej sieti Facebook prvé fotografie dolámaných a vyvrátených stromov, pri odstraňovaní škôd zasahovali požiarnici z HAZ Zvolen.

Nedalo nám a tak sme sa išli pozrieť do terénu, ako to v meste po búrke vyzerá.

V rámci obytných domov to bol jeden prístrešok vo dvore domu, ktorý sa ocitol na ceste, v parku Ľudovíta Štúra bolo vidieť pár dolámaných konárov a na námestí pri fontáne bol ďalší vyvrátený strom. Okrem toho sa isto nepotešil ani majiteľ jednej terasy pri Fun zóna, pretože jeho stoličky, slnečníky, atď. boli kade tade v okruhu 50 metrov.

Najhoršia situácia však bola na ulici M. R. Štefánika, kde došlo k zlomeniu ihličnatého stromu, ktorý následne padol na cestu a zamedzil tak prechodu  motorovým  vozidlám. Tu museli okamžite asistovať nielen príslušníci Mestskej polície, ale popasovať sa s kalamitou prišli požiarnici z HAZ Zvolen. Po asi 30-tich minútach bola už cesta vrátená do pôvodného stavu.

Pri tomto putovaní ma zastavila aj jedna pani, ktorá upozornila aj na fakt, že pri každej väčšej prietrži mračien dochádza v ich dvore, kde majú garáže k zaplaveniu tohto priestoru. Z tohto dôvodu sa nemôžu majitelia dostať k svojim autám.

Tak to bolo taký opis sobotnej búrky, ktorá sa prehnala Slovenskom a zhodila svoj náklad aj nad Zvolenom a podľa predpovedí rosničiek (rozumej meteorológov) by už nemalo byť takéto zlé počasie.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka