Majster Baňas vystavuje karikatúry židovského humoru v Galérii na Tehelnej

stefan-banas-goles-5

Jozef Klement ukazuje na podpis pána Baňasa. Foto: ZV-podujatia.

Karikatúra nemá zosmiešňovať, má ukázať pravú tvár danej osoby, takú, aká naozaj je, ale iným pohľadom.

A presne takéto karikatúry nájdete po piatkovej vernisáži 4.3.2016 v novootvorenej výstave v Galérii na Tehelnej, prezentujúcej tvorbu Štefan Baňasa pod názvom karikatúry - Goles.

Túto v poradí už 75. výstavu otváral za galériu Jozef Klement, ktorý mal po svojom boku tentokrát okrem samotného autora výstavy a kurátorky Beaty Nemcovej aj Rolanda  Lancza,  spoluorganizátora  tejto výstavy, ktorý prišiel o vystavovaných dielach porozprávať.

Práve on predstavil samotného autora a hlavne objasnil to, že na dielach nenájdete podpis autora,  ale nápis Goles z dôvodu, že toto slovo v židovskom jazyku znamená vyhnanstvo. Zároveň upresnil, že každá karikatúra Vám povie nejaký príbeh, niečo zaujímavé, niečo osobné.

Kurátorka Beata Nemcová ešte viac slovom priblížila a upresnila význam karikatúry a objasnila, že ona samotná zobrazuje hviezdy šoubiznisu, ale sú tu duchovné celebrity celého ľudstva a nielen židovskej komunity.

Majster Baňas už len ťažko hľadal slová, ale povedal, že ľudia na týchto obrázkoch mu sprostredkovali židovskú skúsenosť a najmä židovský humor, ktorý je svojim vyznením  špecifický, špeciálne židovským  osobnostiam.

Na záver ešte tradične doplníme, že výstava bude otvorená do 31.3.2016 a pozrieť si ju môžete v pracovných dňoch od 8:00 do 17:30 a v sobotu od 9:00 do 11:45

Goles – Štefan Baňas

Narodil sa v roku 1961 v Prešove a od roku 1992 žije v Sládkovičove. Karikatúre sa venuje 20. rokov. Humor jeho kresieb predpokladá u diváka pre vyvodenie pointy znalosti zo súčastnosti i histórie. Jeho portréty sú naplnené nielen podobou, ale aj obsahom, dušou portrétovaného. Vzťah k téme je jasný. Raz je sondou do vedomia a svedomia zobrazovaných, inokedy nežne ironický.

Obľúbenou témou sú vtipy s biblickým námetom raja, a najobsiahlejšie spracováva tému osobností spojených so židovskou kultúrou a tradíciami, ktorá je preňho až osudovo príťažlivá a nevyčerpateľná. Kresby podpisuje pseudonymom Goles. Kedže pracuje v oblasti, ktorá nesúvisí s výtvarným umením je ťažké povedať, či je preňho vnútorným exilom jeho zamestnanie, alebo kreslenie.

Ale je možné, že všetko je úplne ináč.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: