Zvolen svojím hospodárením ušetril viac ako milión eur

zvolen-ilu

TS: Mesto Zvolen patrí medzi samosprávy, ktoré dokážu svoje financie spravovať zodpovedne. Výsledok minuloročného hospodárenia je napriek tomu mimoriadne zaujímavý, magistrát dokázal ušetriť až 1,2 milióna eur. Je to viac, ako mesto ušetrilo spolu za niekoľko rokov.

Nové vedenie mesta sa už od svojho nástupu do funkcie netajilo ambíciou dostať mestskú kasu do lepších čísel, ako tomu bolo v minulosti. „Rovnako ako sa bežný obyvateľ mesta snaží ušetriť niečo z rodinného rozpočtu, snažíme sa i my. Z ušetrených peňazí môžeme preňho urobiť niečo, čo by za bežných okolností nebolo možné, prípadne peniaze odložiť do budúcnosti. Nevieme, aké roky nás čakajú.“ hovorí primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Minuloročný rozpočet bol teda prebytkový. Rozdiel medzi tým, čo mesto dostalo a tým, čo minulo, je viac ako dva a pol milióna eur. Mesto však nemôže použiť celú sumu, sú v nej totiž započítané aj nevyčerpané účelovo viazané prostriedky a zmluvné aktivity z roku 2015. Tie jednoducho treba zaplatiť. Napriek všetkému mu ostane spomínaných 1,2 milióna eur.

Aké sú príčiny tak dobrého hospodárenia? „Základnou filozofiou je, že si môžeme dovoliť zaplatiť iba to, na čo máme. Akékoľvek rozhadzovanie peňazí je neprípustné. Ide predsa o peniaze našich obyvateľov a my sa k nim tak aj správame. Tlačíme najmä na zníženie výdavkov mesta. Keď sa k tomu pridajú zvýšené príjmy z podielových či miestnych daní, výsledok sa dostaví,“ komentuje primátorka mesta.

Magistrát už má jasno, kam by väčšina ušetrených peňazí mala smerovať. Do investícií. Tie znamenajú rozvoj mesta a tým aj zvyšovanie životnej úrovne jeho obyvateľov. Ak by mesto všetko „prejedlo“, teda minulo na bežnú údržbu, nikdy by si nemohlo dovoliť napríklad novú plaváreň, po ktorej Zvolenčania volajú. Takto však má poruke peniaze, ktoré môže použiť. Ak prípadný projekt schvália poslanci.

Ušetrené peniaze nie sú v prípade Zvolena jediným ukazovateľom dobrého hospodárenia. Mesto riadne spláca úvery, ktoré si v minulosti zobralo – napríklad na rekonštrukciu námestia či výstavbu nájomných bytových domov. Okrem úverov sú aj iné položky z minulosti, ktoré mesto musí splácať. Záväzky však medziročne tiež klesli – tiež o takmer 1,2 milióna eur. Darilo sa dokonca vymôcť pohľadávky, teda dlžoby, ktoré majú iné subjekty voči samospráve. Tie klesli dokonca o 42%, ku koncu minulého roku tak predstavovali menej ako pol milióna eur.

Ako každá domácnosť, aj mesto má svoj majetok. Jeho hodnota je dlhodobo pomerne stabilná, v roku 2015 sa však podarilo zvýšiť ju o takmer pol milióna eur. Dnes tak Zvolen disponuje majetkom v hodnote takmer 142 miliónov eur. Mesto nie je nútené odpredávať ho, naopak, nadobúda ďalší.

Poslanci včera 25.4.2016 prerokovali minuloročné hospodárenie a rozdelili časť ušetrených peňazí. Hovorilo sa o balíku nevyhnutných požiadaviek, ktoré by mali byť financované z ušetrených peňazí. „Ušetrili sme, čo sa dalo, teraz je už len na poslancoch, či k prerozdeleniu prostriedkov pristúpia rovnako zodpovedne,“ uzatvára hodnotenie hospodárenia zvolenská primátorka.

TS: PhDr. Martin Svatuška referent pre styk s verejnosťou Mesto Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: