Kam povedie hviezda pastierov bez domova?

stedry-obed-pre-nudznych-108

Foto: Monika Necpálová.

Človek nie je len údaj v kartotéke. Človek má svoju cenu už tým, že mu bije srdce. Aká je to však životná situácia, keď človek nie je ani len údajom v kartotéke? Koľkí sa takto vytratili na ulicu a nevedno, kde sú a čo je s nimi? Koľko trvá, kým sa opäť do kartotéky úradov dostanú... Aj tu, ako vo všetkom, platí: Ešte vždy je dobre, ak sa o vás vie. Výnimkou by nemali byť ani ľudia v núdzi. Je potrebné, aby sa o nich vedelo – netreba však opomínať ich životnú cestu.

Na prívetivom podujatí, ktorým aj tohto roku 24. decembra, bol Štedrý obed pre núdznych, pod hlavičkou Charity sv. Alžbety vo Zvolene, mohli sme vidieť tváre mnohých ľudí. Aké boli ich cesty, to vedia povedať sestry z charity, ale aj pracovníci mesta či iných organizácií, pôsobiacich vo Zvolene, ktorí všetkých poznajú osobne. My ostatní sme však v nejedných očiach ľudí bez domova mohli vidieť odhodlanie a motiváciu nastúpiť na správnu cestu, zabojovať o seba. Štedrý obed pre núdznych je vianočnou motiváciou chytiť svoj život pevne do rúk. Veď svetlo nádeje, ktoré nám priniesla hviezda nad východom, je novou nádejou pre každého.

Sestra Patrícia z Charity sv. Alžbety konštatuje, že tohtoročný Štedrý obed pre núdznych je už klasickou akciou. „Prežívame to vždy nanovo a aktuálne. Každý si odnesie balíček s potravinami a oblečením na zimu. Priestory, kde sa štedrý obed uskutočňuje, poskytuje Vladimír Michalek. Na štedrý obed finančne prispievajú sponzori. Zároveň dostávame aj hmotné dary. Napríklad teplé ponožky zozbierali žiaci Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene,“ ďakuje touto cestou všetkým, ktorí sa akoukoľvek pomocou podieľali na tomto podujatí sestra Patrícia. A čo by si ona sama želala? „Priala by som si, aby každá firma, či podnikateľ pomohol do budúcna pri tejto aktivite. Každý, kto môže, aby sa so svojou troškou rozdelil. A ak tie trošky spojíme, tak bude mať každý dostatok.“

Núdzni si už túto vianočnú akciu obľúbili. „Ľudia bez domova k nám prichádzajú na teplý obed. My si už mesiac predtým zapisujeme mená, kto chce prísť na Štedrý deň. Tento rok sa prihlásilo 65 ľudí,“ upresňuje sestra Patrícia. Do priestorov reštaurácie, pravdaže, nemôže vstúpiť človek pod vplyvom alkoholu, ale na druhej strane, prihlásenie nie je podmienkou a ak sa niekto neskôr rozhodol, že príde, bol vítaný. Medzi prítomnými sa objavili aj tri deti. Tie si k svojmu detskému balíčku mohli viať aj z hračiek, ktoré priniesol jeden z dobrovoľníkov. Možno aj u vás, ľudia dobrej vôle, nájdu sa staršie hračky alebo zachovalé šatstvo. Radi ho od vás prevezmú začiatkom nového roka v charite. Je tu však jedna prosba: šatstvo treba priniesť čisté, lebo ide priamo núdznym.

Zástupcovia cirkví, mesta ale aj európskeho parlamentu a sponzori zasadli za stoly spoločne s ľuďmi v núdzi. Ich osudy im nie sú ľahostajné. Už je pomaly pravidlom, že toto stretnutie na Štedrý deň s nimi nevynechajú. Príhovor v podobe modlitby si vzal na seba dekan rímsko-katolíckej cirkvi vo Zvolene Vojtech Nepšinský.

Mária Koreňová, vedúca Odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny na Mestskom úrade vo Zvolene, podotýka: „Práve minulý týždeň sme skolaudovali pre ľudí bez domova ohrevňu pri útulku na Západe vo Zvolene.“ Útulok je zariadením sociálnych služieb pre ľudí bez domova a má kapacitu 20  –  22 miest. Všetci sa tam nezmestia. Preto sa mesto rozhodlo nad rámec legislatívy zriadiť práve ohrevňu. Z rozpočtu mesta bolo vyčlenených 35 000 eur na rekonštrukciu. „Všetci ľudia bez domova, ktorí majú záujem, sa môžu ísť osprchovať do strediska osobnej hygieny v komunitnom centre na Balkáne. Následne dostanú čisté šatstvo a môžu ísť do ohrevne,“ spresňuje postup vedúca odboru sociálnych vecí. Ohrevňa je bez poplatku, ľudia tu dostanú teplý čaj, môžu si posedieť, odpočinúť. Slušné a pokojné správanie je však nevyhnutnosťou. Kapacita ohrevne je 35 ľudí. Hneď prvú noc po otvorení v nej prístrešie našlo päť ľudí bez domova.

Mesto prostredníctvom svojich terénnych pracovníkov robí pravidelne niekoľkokrát ročne monitoring ľudí bez domova. Z týchto údajov vieme, že na území mesta je v súčasnosti približne 70 ľudí bez domova, z toho je asi 40 žien. Tieto počty sa v posledných rokoch až tak nemenia, viac-menej potrebuje pomoc stále okolo 60 – 70 ľudí. Zhruba na 30 % ide stále o tých istých ľudí. V minulosti, kým ohrevňa nebola, práve terénni sociálni pracovníci roznášali na stanovené miesta za mínusových teplôt deky a občerstvenie.

Mária Koreňová si pochvaľuje aj spoluprácu s charitou. Mesto participovalo napríklad v tomto roku na distribúcii potravinových a hygienických balíčkov. Pred niekoľkými dňami robilo aj pohostenie pre ľudí bez domova v komunitnom centre, kde sa zišlo asi 50 ľudí. V novom roku sa predstavitelia mesta chystajú pokračovať v podobných aktivitách. Veď nie je všetko o tom, aby sme k sebe boli ľudskí na Vianoce …a potom na ľudskosť zabudli.

Poďte sa ešte raz s nami posadiť za sviatočný stôl. Tradičné menu 24. decembra pre núdznych predstavovali oblátky s medom, či ryba so zemiakovým šalátom a zákusky. Kapustnicu varili od včasného rána kuchári – dobrovoľníci. K nim v skorých hodinách pribúdali aj ďalší pomocníci. Dobrovoľná práca mala pred Vianocami napoludnie zelenú! Farba nádeje je tak nádejou pre všetkých. Nielen pre tých, čo sú v núdzi, ale aj pre tých ostatných, ktorí prikladajú ruku k dielu a metaforicky objímajú núdznych. Jedna z dobrovoľníčok, Zuzana Sobotková, zo Sekiera prakticky dodáva: „Načo chodiť do kostola, ak by sme hneď, ako z neho vyjdeme, zabudli pomáhať.“ Na otázku, či sama aj stíha pripravovať sviatočný chod, keď pol dňa pomáha na tomto charitatívnom podujatí, s úsmevom odpovie: „Všetko je o organizácii času. Kapustnica sa varí dve-tri hodiny, to akurát stihnem, keď prídem domov.“  Janka Gažurová, pricestovala na sviatky do Zvolena z Bratislavy. Už teraz sa teší, že ich ako dobrovoľníčka bude môcť na tomto podujatí tráviť aj o rok. „Lepšie ako sedieť pri televízore,“ hodnotí aktívne a plnohodnotne prežité dopoludnie, pokračujúc: „Veď nikdy nevieme, kedy sa v podobnej situácii ocitneme my.“ Práve vzájomná pomoc prináša rovnováhu do kolobehu sveta. Teplo ľudskej dlane, ktorá vždy vie pozdvihnúť, je nenahraditeľné.

Fotografie

Článok a foto: M. Necpálová 

1 Comment on Kam povedie hviezda pastierov bez domova?

 1. Martin Kravec // 25/12/2016 o 18:10 // Odpovedať

  Dobrý sviatočný podvečer.
  Prečítal som si Váš príspevok a fotky o práci pre ľudí bez domova. Obdivujem Vás ľudí, ktorí si dokážu nájsť čas pre takúto prácu popri práci a starostlivosti aj keď niektorí majú svoje rodiny.Aj podnikateľov, ktorí dokážu aj prispieť ,aby sa dali takéto veci organizovať.
  Je to záslužná práca. Ja hoci som už dôchodca snažím sa tiež prispieť vecami po deťoch, vnúčatách, ktoré som doviezol na charitu vo Zvolene. Už nerobím veci, že dávam peniaze pre ľudí pri nákupných centrách. Poučil som sa.
  Želám Vám všetkým, ktorí, sa na takýchto akciách podieľate, veľa zdravia spokojnosti v rodinách, v duši, nech Váš zápal vydrží a je požehnaný do ďalších rokov.
  M.K. st.

  Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: