Putovaním po Jakubskej ceste dýchajú priestory Starej radnice

Nielen tieto, ale podstatne viac fotografií nájdete na výstave. Foto: ZV-podujatia.

V stredajší podvečer 10.1.2018 sa konala v Starej radnici vernisáž výstavy pod názvom 3333 km putovanie po Jakubskej ceste do Compostely ako moste národov Európy.

Táto vernisáž bola vskutku výnimočná nakoľko sa jednalo o multimediálnu prezentáciu so svedectvom putovania. Priebehom celej vernisáži pútavo a skoro dve hodiny sprevádzal Dr. Gerhard Weag.

Práve tú prvú časť prezentácie si môžete pozrieť na priloženom videu v závere článku.

O Výstave a Jakubskej ceste. 

Táto putovná výstava ( po Viedni, Bratislave, Nitre, Zobore, Žiline, Brne, Malage, Levoči, Vyšných Ružbachoch prichádza do Zvolena) fotografií 3 333 km po Jakubskej ceste zo Slovenska do Compostely vám sprostredkuje ochutnávku toho, čo na Jakubskej ceste môžete vidieť a zažiť (krásy krajiny, stretnutia, dobré jedlo, nocľah, architektúru sakrálnych stavieb i obyčajných domčekov, vôňu histórie a súčasnosti. Prevedie vás 10 krajinami Európy, poodhalí rôznosť kultúr aj to, čo nás spája. Fotografie sprostredkujú uhol pohľadu putujúcich aj miestnych obyvateľov jednotlivých krajín po dĺžke 3 333 km, čo je trasa vedúca z konca Slovenska až na koniec Španielska.

Výstava sa koná pri príležitosti jubilejných výročí Jakubskej cesty: 710 rokov historických záznamov Jakubskej cesty zo Slovenska, 25 rokov putovania po Jakubskej ceste do Compostely zo Slovenska, 25 rokov zapísania Jakubskej cesty do kultúrneho dedičstva UNESCO, 15 rokov Confraternity Sancti Iacobi – Bratstva sv. Jakuba, 5 rokov Jakubskej cesty na Slovensku.

Jakubská cesta

Jakubská cesta je dnes jediná značená pútnická cesta na Slovensku, ktorá sa napája na Jakubskú cestu v Poľsku a Rakúsku. Okrem žltej Jakubskej šípky značenej na trase Jakubskej cesty je na trase umiestnených 30 informačných tabúľ s Jakubskou mušľou a popisom zaujímavostí navštíveného miesta. Trasy Jakubskej cesty na Slovensku dávajú možnosti spoznať prírodné krásy aj pamiatky UNESCO v regiónoch Slovenska. Aktuálne trasy na Slovensku: Košice–Gelnica/Thurzov–Levoča,  Levoča–Podolínec–Litmanová–Krakov, Banská Bystrica–Sampor–Zvolen–Banská Štiavnica, Žilina/Budatín–Turzovka–Trojmedzie, Nitra–Trnava–Svätý  Jur–Bratislava–Viedeň.

Pútnická Jakubská cesta Slovensko® je v sieti európskej Jakubskej cesty Camino de Compostela od roku 2012, keď jej prvá časť na Slovensku bola vybudovaná na trase Perlová dolina–Thurzov. Druhá časť bola otvorená v roku 2013 počas roka Košice Európske hlavné mesto kultúry. Oficiálne aktivity koordinuje a zastrešuje Asociácia Fórum Jakubskej cesty, Priatelia sv. Jakuba a Jakubskej cesty, Confraternity Sancti Iacobi – Bratstvo sv. Jakuba Slovensko/Poľsko/Francúzsko/Rakúsko. Jakubská cesta SK od roku 2011 je každoročne zastúpená na prezentácii Európskych festivalov o Cestovnom ruchu, umení a histórii v Madride, Compostele a Viedni.

Od  roku 1987 je vyhlásená Európskou radou ako Prvá kultúrna cesta v Európe. Od roku 1993 jej historická časť zapísaná v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO.

Na záver ešte dôležitá informácia, že výstava je na Starej radnici k zhliadnutiu do 5.2.2018.

Video

Fotografie

Článok: zdroj TS. Foto a video: J. Števonka

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: