Najstaršie univerzitné rádio na Slovensku INRO Zvolen oslavuje 49. ročník fungovania

INRO vysielalo aj na zámku. Foto: IMG_1979

TS: V týchto dňoch 25-27 apríla 2018 si členovia a poslucháči rádia INRO Zvolen pripomínajú už 49. ročník jeho fungovania a to už tradične 49- hodinovým nonstop vysielaním. Internátny rozhlas INRO Zvolen je najstaršie nepretržite fungujúce univerzitné rádio na Slovensku.

„Nonstopka, ako naše oslavy familiárne nazývame trvajú vždy toľko hodín, koľko rokov naše rádio oslavuje. Súčasťou je aj večierok pre absolventov univerzity, ktorí v rádiu pracovali v minulosti.“ Povedal aktuálny riaditeľ rádia a študent Lesníckej fakulty Ján Erdziak. Počas tohto vysielania odznejú tradičné relácie ako ranné Brieždenie, Konaže, Janove kecy. Vysielací čas je vyhradený aj pre novšiu reláciu Homo artist, v ktorej sa moderátori-študenti Filip Turček a Peter Konoš venujú histórii umenia. Odznejú aj premiéry nových relácií ako Beatles show, či Krivou čiarou do neznáma. Éram minulým bude venovaná relácia Noc v archíve.

Svoje vysielanie rádio začalo v tvrdých časoch počiatku normalizácie v roku 1969 a stalo sa pre študentov akýmsi ostrovčekom slobody, čím zostalo dodnes. Počas svojej bohatej histórie rádio zažilo rôzne etapy fungovania. Za jeho vznik môžu zvolenskí študenti ďakovať hlavne svojim starším kolegom z Čiech. Tí počas štúdia trávili vo Zvolene dlhé obdobia, ktoré si chceli nejako ozvláštniť. Od jednoduchej technicy vysielania cez vnútorný analógový okruh sa rádio prepracovalo až do dnešnej digitálnej podoby internetového vysielania. Rádio disponuje moderne vybavených vysielacím štúdiom, ktoré je porovnateľné so štúdiami komerčných rádií.

Rádio INRO je zároveň jediným univerzitným rádiom na univerzite, bez humanitných odborov. Napriek tomu sa členovia snažia pripravovať kvalitné relácie a reportáže z univerzitného diania. Členovia rádia sa so svojimi nahrávkami pravidelne zúčastňujú aj súťaže univerzitných rádií Radio relly, kde v minulosti získali viacero ocenení, napríklad za technické inovácie pre využívanie binaurálneho nahrávania.

Nonstop vysielanie na rádiu Inro Zvolen si môžete vypočuť cez online internetový prenos na stránke http://www.inro.sk.

TS: Členovia vysielacieho teamu rádia Inro Zvolen Ondrej Bajza. Foto: IMG_1979

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.