Bábätká vo zvolenskej nemocnici dostali monitory dychu

Monitory dychu pomáhajú najmenším pacientom.

TS: Päť nových monitorov dychu si prevzalo novorodenecké oddelenie v Nemocnici Zvolen, člen skupiny AGEL, pod vedením primárky MUDr. Oľgy Švecovej. V rámci projektu „Mamička dýcham“ už niekoľko rokov pomáha Nadácia Križovatka vybavovať pôrodnícke a novorodenecké oddelenia monitormi dychu, ktoré úspešne pomáhajú deťom ohrozeným „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat – SIDS (Sudden infant deathsyndrome) je diagnóza spôsobujúca náhlu smrť zástavou dychu v spánku aj u úplne zdravých novorodencov, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Postihuje deti v dojčenskom veku, najčastejšie do 1 roka života. Príčina syndrómu nie je doposiaľ známa a žiaľ, diagnózu vedia lekári stanoviť až po smrti dieťaťa. Účinnou pomôckou v prevencii sú monitory dychu.

„Nadácia Križovatka nám k dnešnému dňu darovala celkom 11 monitorov dychu. Využívame ich v rámci detského oddelenia aj na novorodeneckom úseku. Prístroje nepredchádzajú zastaveniu dýchania, ale účinne pomáhajú dych monitorovať a v prípade nepravidelností alebo zástavy upozornia na stav zvukovým aj svetelným signálom. Personál oddelenia môže ihneď konať a predchádzať tak zbytočným tragédiám. Projekt Nadácie Križovatka hodnotíme ako užitočný, preto veríme, že spolupráca s nadáciou bude aj naďalej pokračovať,“ vyjadrila sa primárka detského oddelenia MUDr. Oľga Švecová.

V roku 2017 sa vo zvolenskej nemocnici narodilo 1200 detí. Po pôrode je matka spolu s dieťaťom v tzv. systéme rooming-in. Novorodenecké oddelenie v Nemocnici Zvolen zabezpečuje komplexnú starostlivosť o novorodencov v zmysle princípov Baby Friendly Hospital.

MUDr. Oľga Švecová a MUDr. Ján Belanský pri preberaní monitorov dychu.

TS: Mgr. Alžbeta Sivá, tlačová hovorkyňa AGEL SK. a.s.,

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: