Na zámku bude veľká narodeninová oslava a príde zakrepčiť aj Sľuk

V rámci osláv príde zaspievať a zatancovať Sľuk. Img_1979

V septembri 2019 oslávime 50 rokov od sprístupnenia expozícií Slovenskej národnej galérie, v priestoroch zrekonštruovaného Zvolenského zámku. Pri tejto príležitosti sme si pre všetkých návštevníkov pripravili viacero projektov súvisiacich s históriou Zvolenského zámku, ale i s poslaním SNG sídliacej v ňom.

V šťastný piatok 13. septembra 2019 na našom zámku vypukne veľká narodeninová oslava. V duchu minuloročných osláv 70-tych narodenín centrály SNG v Bratislave sme i oslavu na Zvolenskom zámku nazvali „Živijó!“. Pre našich návštevníkov sme pripravili viacero prekvapení. Najdôležitejším je otvorenie novej „site specific“ výstavy dvoch českých výtvarníkov Jiřího Frantu a Davida Böhma – „Vidieť a Vidieť. Expozícia k 50. výročiu SNG na Zvolenskom zámku“ - výtvarný projekt reflektujúci históriu, poslanie a činnosť SNG v tomto historickom objekte. V stĺpovej sieni zámku výtvarníci pracujú na unikátnej autorskej maľbe s plochou 250 m2, ktorá návštevníkov prekvapí i poučí.

Posledná publikácia venujúca sa Zvolenskému zámku bola vydaná pred šesťdesiatimi piatimi rokmi. Preto sa kolektív historikov, archeológov a historikov umenia spojil a pripravil monografiu „Zvolenský zámok. Od sídla kráľov po Slovenskú národnú galériu.“, ktorá spracováva históriu zámku od praveku, až po jeho adaptáciu na expozície SNG.

Vrcholom narodeninovej oslavy „Živijó!“ bude koncert vzácneho hudobného hosťa, slovenskej sopranistky Adriany Kučerovej, ktorá vyrastala v našom kraji.

V sobotu 14. septembra sme si pre Vás pripravili sprievodné programy osláv – komentovanú prehliadku výstavy, ktorou nás prevedú jej autori Jiří Franta a David Böhm spolu s kurátorkou Evou Kotlárikovou.

Našu päťdesiatročnicu uzavrieme tak, ako sme ju zahájili. Presne pred 50timi rokmi – 13. septembra 1969 – „otváral“ Zvolenský zámok tanečný súbor SĽUK. Ich vystúpenie si opäť zopakujeme v sobotu, 14. septembra 2019, tentokrát na nádvorí zámku.

Na záver zostáva len pomyselný prípitok a zvolanie „Živijó!“.

S výnimkou tanečného vystúpenia SĽUK-u budú všetky podujatia prístupné verejnosti bezplatne.

Koncert sopranistky Adriany Kučerovej 

Krst monografie Zvolenská zámok

TS: Mgr.art. Stanislava Kočišová programový pracovník (ZV zámok). Foto: IMG_1979

Fotogaléria Sľuk na Zvolenskom zámku v roku 2014 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: