• Ut. nov 28th, 2023

V rámci Svetového dňa divadla odohrali v DJGT Polnočnú omšu a bola aj diskusia

Autor IMG_1979

mar 28, 2022
Záverečná klaňačka. Foto: IMG_1979

Svetový deň divadla bol vyhlásený v roku 1961 Medzinárodným divadelným inštitútom (ITI), oslavuje sa od roku 1962 a pripadá na 27. marec a práve v tento deň sa organizujú mnohé národné a medzinárodné divadelné akcie, zamerané na propagáciu divadelného umenia.

K oslavám 60. výročia svojou troškou prispelo aj zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, ktoré si pripravilo na tento nedeľný večer 27.3.2022 pre svojich divákov program, ktorý do divadelnej sály pritiahol ľudí a len ťažko sa im po tomto fantasticky strávenom večere odchádzalo domov.

Tradične sa konalo čítanie posolstva, divadelné predstavenie a na záver debata s hercami, ale pekne poporiadku…

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského si pripravilo na Svetový deň divadla benefičné predstavenie inscenácie Polnočná omša, ktorého výťažok išiel na pomoc pre Ukrajinu. Celý výťažok zo vstupného poputuje charitatívnym a neziskovým organizáciám, ktoré pomáhajú utečencom.

Pred samotným predstavením sa čítalo divadelné posolstvo, tentoraz to bolo od divadelného režiséra Petra Sellarsa a prečítal ho umelecký šéf divadla Peter Palik.

Následne si tu všetci vychutnali Polnočnú omšu, ktorá je situovaná do obdobia druhej svetovej vojny. Dráma Petra Karvaša, priameho účastníka SNP, prináša prostredníctvom silných divadelných obrazov výrazný odkaz aj pre dnešok. Autor sprítomňuje vojnu a partizánsky odboj sondou do Vianoc obyčajnej slovenskej rodiny. Všetci musia čeliť morálnym dilemám, dopadom vojnových zverstiev aj tichému hlásku svedomia.

Po klaňačke, na samotný záver sa konala už tradičná diskusia s protagonistami a tvorcami inscenácie a tentoraz to malo silný podtón toho, čo sa momentálne deje na Ukrajine.

To bolo v skratke o programe, ktorý si pripravilo Zvolenské divadlo a nech sa páči od nás ešte pár fotografií.

Fotogaléria: Svetový deň divadla v DJGT 2022

Článok a foto: IMG_1979