• Pi. dec 1st, 2023

DJGT ponúklo návštevníkom počas Noci divadiel pestrý program

Autor IMG_1979

nov 21, 2022 ,
Sloboda. Foto: IMG_1979

Už tradične tretia novembrová sobota 19.11.2022, respektíve jej noc bola nielen v našom meste Zvolen, ale aj v Európe rozhodne niečím vskutku výnimočná.

Po covidovej odmlke sa otvorili naplno brány priaznivcom divadla a už po trinástykrát sa aj zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského zapojilo svojim programom do európskeho podujatia, prezentujúceho divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí pod spoločným názvom Noc divadiel.

V roku 2022 sa toto podujatie na slovenských javiskách nieslo v duchu spoločného motta Noci divadiel Vojna nemá ľudskú tvár.

Programová mozaika sa skladala z niekoľkých častí a každá z nich do seba pekne zapadla a na samotný záver pred divadlom priniesla jedno veľké memento zložené zo siedmych písmen.

Všetko to otvorila inscenácia Polnočná omša. Nadčasová dráma Petra Karvaša je hlboko ľudským príbehom o poznaní členov naoko usporiadanej rodiny, ktoré počas vojnových Vianoc prinesie ne/čakaná návšteva najmladšieho syna.

Následne po klaňačke v hornom foyeri sa spustila hudobno-vizuálna esej DELETED LAND. Fotografka Vanda Mesiariková prostredníctvom fascinujúcich záberov zo zmiznutej osady Laskar volá po zmene nášho správania a potrebe rešpektu k prírode. Toto bolo doprevádzané hudobnou performáciou v podaní autora morgien, ktorá je inšpirovaná hudbou z tejto osady.

V podstate poslednou časťou v útrobách divadla tohto dobre rozbehnutého večera bola talkshow pod názvom Na prahu noci, ktorá otvorila diskusiu o nesmierne naliehavých a aktuálnych otázkach ľudskosti a humanity. Moderátor Richard Sanitra na javisku privítal aktivistku a divadelníčku Vieru Dubačovú, ktorá súbežne s humanitárnou pomocou nakrúca znepokojivé a vzácne dokumenty o dopadoch vojenského konfliktu na občanov Ukrajiny.

Druhým jeho hosťom bol plukovník Viktor Sabo, generálny duchovný Ústredia ekumenickej a pastoračnej služby Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorý má skúsenosti z bojovej misie v Afganistane.

V úvode a pomedzi jednotlivé časti programu zaspievala Katka Koščová, ktorú doprevádzal na klavíri Daniel Špiner. Aj ju ešte pred hlavnými hosťami vyspovedal moderátor večera.

Tradičnou bodkou tohto nezabudnuteľného večera bolo stretnutie všetkých prítomných pri záverečných nočných sviečkach pred divadlom. Tento akt vysiela do všetkých svetových strán spriazneným divadlám, divadelníkom a divákom symbolickú pochodeň.

Tentoraz v duchu spievania, ako spomienku na všetkých, čo tu nie sú s nami a to skladbou z inscenácie Balada pre banditu. Následne sa mikrofónu zhostil Viktor Sabo, ktorý predniesol peknú modlitbu.

Záverečnou bodkou bolo memento, ako som v úvode spomínal, v podobe zapálených sviečok v tvare slova SLOBODA.

Nech sa páči od nás pár foto a video ako dôkaz tohto večera.

Video: Noc divadiel 2022

Fotogaléria: Noc divadiel 2022

Článok, foto a video: IMG_1979