• St. máj 31st, 2023

Noc múzeí a galérií opäť priláka do svojich priestorov nejedného návštevníka

Tak, ktoré ročné obdobie sa najviac páči Vám? Foto: IMG_1979

Druhá májová sobota 13.5.2023 opať patrila tak, ako za ostatné roky nielen na Slovensku jednému veľkému spoločnému podujatiu, ktoré ponúklo nevšednú zábavu všetkým tým, čo si našli čas, neváhali a prišli a musí sa uznať, že bolo čo v tento deň obdivovať.

Toto podujatie sa volalo Noc múzeí a galérií a zapojili sa doňho rôzne európske inštitúcie a prezentovali tak kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

Opäť tak, ako rok minulý sa k mestu Zvolen pripojila Banská Bystrica a takto si navzájom vymenili svojich návštevníkov v múzeách a galériách, ktorí sa za 3 € pokochali kultúrnym bohatstvom a zažili kopec rôzneho sprievodného programu, ktorý si jednotlivé inštancie pre návštevníkov aj tento rok pripravili.

Vstupenka zároveň platila aj ako bezplatný lístok na MHD 16:00 – 00:00 alebo dobový vláčik medzi BB a ZV.

Vo Zvolene svoje priestory ponúkol Zvolenský zámok (SNG Zvolenský zámok) a Lesnícke a drevárske múzeom (LDM Zvolen) a zároveň si pripravili aj vskutku zaujímavý program.

Zvolenský zámok mal opäť trošku benefit v podobe toho, že od rána sa za hradbami zámku konalo podujatie Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku a tak ešte aj o 16-tej hodine tu bolo dosť veľa ľudí a to v podstate až do neskorého večera.

Zámok ponúkol pestrý program, ktorý prilákal nielen dospelákov, ale aj rodiny s deťmi. Práve pre tú druhú skupinu bol určený Interaktívny výlet do sveta umenia a histórie, ukrytého v expozíciách zámku pod názvom Štyri ročné obdobia.

V podstate večer sa tu konala komentovaná prehliadka vybranej časti expozície Európske maliarstvo 16. 19. storočia s kurátorkou Zuzanou Ludikovou a po 22-hej Šteklivé chute Nizozemska (18+) – neformálne rozprávanie pred obrazmi starých majstrov s kurátorkou Zuzanou Ludikovou.

V Lesníckom a drevárskom múzeu bola v úvode ťahákom múzejná vandrovka so zálesákom, tvorivé dielne, hry a aktivity pre deti, doplnené ukážkou hipoterapie na koníkoch z koniarne na Hornej Trebuli.

Po19-tej Múzejné kvízovanie – Zaujímavé otázky nielen o lese v podaní kvízmajsterky Paťi Pazúrikovej a o 21-vej prišiel hudobný hosť večera a svoju hudobnú tvorbu tu predstavilo zoskúpenie Andrea Bučko Band.

Nuž a na záver nechýbala tradičná prehliadka múzea, pri nočnom osvetlení sviec a historických lámp zo zbierok múzea.

Nuž, takúto podobu mala sobotná noc múzeí a galérií 2023 v našom kráľovskom meste Zvolen a nech sa páči od nás ešte pár fotografií.

Fotogaléria: Noc múzeí a galérií SNG a LDM Zvolen 2023

Článok a fotografie: IMG_1979

Pridaj komentár