• Št. mar 30th, 2023

Jamajčania z južného pobrežia

nita-kimuri-2
Anita Balejíková. Foto: Ján Števonka.

Kde bolo tam bolo, bol raz jeden štát v Karibiku Jamajkou prezývaný, v ktorom marihuana rastie ako burina a ľudia, ktorí ju pridávajú prakticky do každého jedla a nielen tam majú v kolónke náboženská príslušnosť napísané Rastafari. A niekde tam na južnom pobreží Jamajky je jedna osada, nazvime ju Rainbow Hills, do ktorej sa ako jediná beloška pri svojej ceste na skusy zatrepala a zažila tam veci nevídané.

Možno si poviete, že čo to je za hlúposť, ale je to pravda. Ten, kto zavítal vo štvrtok 13.9.2012 po 16-tej hodine do Krajskej knižnice vo Zvolene na prezentáciu a autogramiádu autorky Aniti Balejíkovej alias Nita Kimuri vie, o čom je reč.

Jej pútavé rozprávanie o druhej časti knihy Haló, This is Jamajka, tentokrát  z južnej časti ostrova doslova vtiahlo každého prítomného do deja a zaraz mal človek pocit, ako by tam už niekedy pred tým na Jamajke bol.

Kniha Haló, this is Jamaica! podáva faktografický opis života na súčasnej Jamajke, ale nie je cestopisom v pravom zmysle. Uprednostňuje pohľad na jednoduchých ľudí, ich každodenný život, pocity a myšlienky – pretože len ľudia sú skutočným meradlom krásy a hodnôt (úryvok z knihy samotnej).

Viac ale nejdeme prezrádzať, kto má záujem môže si zakúpiť knihu, alebo si môže pozrieť záznam na priložených videách a bude mať hneď jasno.

Video – prvá časť

Druhá časť 

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.