Basketbalistky BK Zvolen dali do zápasov všetko, ale nie vždy to vyšlo

basketbalový zápas kadetiek Zvolen a Banská Bystrica

Úvodný rozskok v zápase kadetiek. Foto: IMG_1979

Počas troch dní za sebou od 22.2 do 24.2.2019 sa v športovej hale na zvolenskom sídlisku Západ konali okrem volejbalových zápasov aj tri duely zvolenských basketbalistiek.

Kto pozorne sleduje basketbalové dianie vie, že v rámci žien pokračuje v bojoch o konečné umiestnenie na 1. - 8. mieste nielen družstvo kadetiek, ale aj spoločná kategória 1. liga žien a juniorky.

A práve počas troch dní hrali najskôr v piatok derby najmladšie hráčky proti rivalkám z BK ŠKP 08 Banská Bystrica a v sobotu a v nedeľu sa dostali k slovu staršie a skúsenejšie hráčky, ktoré najskôr okúsili CBK Minibuseuropa Ťahanovce KE a na druhý deň Young Angels U19 Košice (J).

Poďme sa teda bližšie pozrieť na jednotlivé duely

Kadetky poznajú svoje protihráčky viac než dobre a to nielen z čias žiackych, ale už aj z predchádzajúcej sezóny už ako kadetky. Od začiatku až po záver sa niesol zápas vo vyrovnanom duchu a dievčatá si na palubovke nič nedarovali a bojovali o každú loptu.

V polovici bol stav 30:29 a nič nenasvedčovalo tomu, že po prestávke by malo prísť k zmene. Ostatné dve štvrtiny sa hrali podobne a aj keď sa naše baby snažili zápas dotiahnuť do víťazného konca, tak sa to nepodarilo a prehrali ho len o 3 body 52:55.

Hodnotenie trénera Banskobistričaniek Martina Krnáča

do zápasu sme nastupovali s tým, že potrebujeme dôrazne brániť a tlačiť sa do rýchleho protiútoku. V postupnom útoku si neustálym pohybom vytvárať strelecké príležitosti a využívať nacvičené kombinácie. Bohužiaľ väčšinu zápasu sme naše úmysly nedokázali realizovať, naša hra bola statická, bez pohybu, s mnohými až naivnými chybami. Súper sa najmä v prvom polčase bez problémov presadzoval pod obidvoma košmi. V druhom polčase sme hru zrýchlili, zlepšili obranu, dali niekoľko ľahkých košov. Získali sme mierny náskok, o ktorý sme v závere takmer prišli, pretože súper sa po šnúre 12-0 priblížil na 3 body. Záver sme však so šťastím ustáli a tešíme sa z dôležitého víťazstva.

Fotogaléria – BK ZŠ Zvolen – BK ŠKP 08 Banská Bystrica

Ženy po dvoch víťazstvách v predchádzajúcom kole tentoraz narazili na dva rôzne košické kluby.

V sobotu si to najskôr rozdali s prvoligistkami CBK Minibuseuropa Ťahanovce KE.

Tento zápas sa vyznačoval rýchlou hrou a naše ženy narazili na naozaj kvalitného súpera a azda najväčším zlomovým bodom zápasu bola jeho úvodná štvrtina až polovica, kedy im protihráčky uštedrili poriadnu porciu v podobe náskoku 13-tich bodov a pred prestávkou bol stav 21:34.

Po prestávke to už bolo o niečom inom a bolo badať, že majú veľkú snahu a chuť zvrátiť stav zápasu na svoju stranu. Súperky však mali značne pod kontrolou priebeh hry a nedávali nám veľa priestoru na rozvinutie hry a po záverečnom hvizde svietilo na tabuli 53:60.

Komentár k zápasu – Ladislav Janošov (CBK Košice)

Pôvodne mali naše dievčatá odohrať cez tento víkend dva zápasy u súpera a to vo Zvolene a v Banskej Bystrici, ale pre chorobu domácich hráčok sa druhý zápas nekonal. Naše družstvo, víťaz východnej skupiny, teda po tri a polhodinovej ceste nastúpilo na ťažký zápas vo Zvolene proti druhému družstvu západnej skupiny 1.ligy žien a junioriek.

V našom družstve chýbala pre zdravotné problémy Kováčová a keďže v domácom družstve nastúpili do zápasu tri extraligové hráčky (štvrtá Van Dalen bola na lavičke ako trénerka a do hry nezasiahla), boli domáce miernym favoritom tohto duelu. Nebol to ani jednoduchý, ani ľahký zápas pre naše ženy, pričom sa dalo očakávať, že pre úspech budeme rotovať len úzky okruh hráčok, čo sa v zápase potvrdilo.

Rozhodujúcim momentom zápasu bola prvá štvrtina v ktorej naša základná zostava Petrušová, Kašperánová, Stollárová, Krištofová a Arendáčová začala veľmi dobre, hrala jednoducho bez vymýšľania zložitých situácii, či riešení. Stollárová výborne bránila najlepšiu hráčku domácich Babaríkovú, ktorá nedala v tejto časti hry ani jeden bod . Aj ostatné naše hráčky dobre bránili a dokázali sme aj premeniť ponúknuté šance a jedinou našou nevýhodou bola naša nižšia zostava, kde domáce družstvo malo výškovú prevahu, ktorú postupne začalo využívať v ďalšej časti hry a presadzovalo sa pod našim i domácim košom. Túto prevahu domáceho družstva sme čiastočne otupili tým, že sme na čas použili našu najvyššiu hráčku Bodnárovu, ktorá svoju príležitosť využila a odviedla dobrú prácu. Polčas sme síce vyhrávali o 13 bodov ale nič nebolo rozhodnuté a keď domácim padli v závere polčasu niektoré strely spoza trojkového oblúka nabudili sa.

V druhej časti zápasu nášmu družstvu vyslovene odchádzala streľba, trápili sme sa v koncovke ale

dokázali sme tretiu štvrtinu vyhrať o dva bodíky a to bolo pred poslednou štvrtinou sľubné. Domáce družstvo malo snahu neustále doťahovať a ešte viac pridalo v obrane, čo najviac pocítili naše Arendáčová pri zakončovaní pod súperovým košom a Petrušová na rozohrávke, ktorú bránili veľmi dôrazne . V určitom momente zápasu sme už viedli o 18 bodov ale následne sme nedali vyloženú šancu spod koša, domáce na to dali dva dvojkové koše s trestnými hodmi ( spolu teda 6 bodov) a tak zrazu bolo len o 12 , následne domáce dali trojku a bolo len o 9… V tom čase ťahala domáce

družstvo Babaríková a hráčka s číslom 20, ktoré boli všade, ale je potrebné pripomenúť, že naše dievčatá dali niekoľkokrát súperovi loptu zadarmo, čo on dokázal využiť.

Našťastie naše hráčky nepodľahli atmosfére a predsa dotiahli tento zápas, v ktorom ani raz neprehrávali a v ktorom náš náskok ani raz neklesol pod 9 bodov, do víťazného konca.

Strelci : Arendáčová 17, Kašperánová 12, Krištofová a Stollarová po 10 , Petrušová 5, Bodnárová po 4 , Sunitrová 2

Fotogaléria – BK ZŠ Zvolen a CBK Minibuseuropa Ťahanovce KE  

Nedeľňajšie doobedie patrilo zápasu v spoločnej kategórií 1. liga žien a junioriek proti Young Angels U19 Košice .

Od úvodu bolo vidieť vyrovnaný zápas, kedy bolo možné pozorovať, že naše hráčky majú možno mierne navrch a oproti včerajšiemu duelu dbajú na obranu a nedovolia protihráčkam rozvinúť veľkú hru.

Hral sa rýchly basketbal, možno trošku niekedy aj viac na telo, ale odhadnúť víťaza bolo náročné. V polovici zápasu sme prehrávali o 3 body 27:30, ale od úvodu druhého dejstva sa naše hráčky bodovo odtrhli a zdalo sa, že to takto potiahnu až do záveru.

Košičanky s tým však nesúhlasili a pár minút pred záverom sa im podarilo ešte raz viesť, ale o konečnom víťazstve našich sa rozhodlo 6 sekúnd pred záverom duelu. Za stavu 52:52, kedy bolo 12 sekúnd do konca mali udržať loptu, ale namiesto toho sa na našej hráčke dopustili faulu a tá napokon pod vysokým tlakom premenila druhý trestný hod a zapísala tak pre klub víťazstvo.

Hodnotenie trénera Jána Hricka: (Young Angels U19 Košice )
Keďže sme v sobotu nevycestovali kvôli maródke súpera, tak nás čakal cez vikend len jeden duel vo Zvolene. Prvý polčas bol vydarený, hlavne druhá štvrtina. Dobre sme bránili a nútili súperky k častým stratám. Osem získaných lôpt v druhej štvrtine bol naozaj dobrý výsledok. Žiaľ tretiu štvrtinu sme prehrali o 8 bodov a Zvolen sa dostal do 5-bodového náskoku. V útoku sme sa nevedeli presadiť a zbytočne sme stratili zopár lôpt. V poslednej časti hry sme mali všetko vo svojich rukách. Žiaľ záver sme nezvládli a hoci Zvolen vyhral, chcem vyzdvihnúť môj tím ako sa prezentoval a ako basketbalovo vyzeral. Šťastena sa priklonila na stranu zvolenčaniek, no aj napriek tomu sa duel neprehral v závere pár sekúnd pred koncom. Boli sme viac než zdatným súperom prvoligového Zvolena.
Hodnotenie Dominiky Urbanovej: (Young Angels U19 Košice )
Vedeli sme, že vo Zvolene nás čaká zaujímavý zápas. Aj po skorom rannom vstávaní a ceste sme doňho vstúpili koncentrovane, no nevyhli sme sa úsekom kde sme dostali zbytočné koše po doskoku, či z ľahkých vnikov. Do polčasu sa nám podarilo otočiť a tak sme do tretej štvrtiny vstupovali s 3-bodovým náskokom. Snažili sme sa ho udržať, no súper premieňal ťažké strely a kryté vniky. Zároveň my sme sa nevedeli dostať na čiaru trestného hodu a tak sme stratili vedenie. V poslednej štvrtine sa nám podarilo získať lopty a vytvoriť aj  protiútoky, čím sme rýchlo vyrovnali. Záver nám však nevyšiel a tak sa z výhry tešil Zvolen.

Fotogaléria – BK ZŠ Zvolen a Young Angels U19 Košice (J) 

Záver

Po tomto kvázi predĺženom víkende sú na 1. mieste v tabuľke naše hráčky spoločnej kategórie 1. liga a juniorky a kadetky sú zatiaľ posledné, ale tie majú odohrané o 2 duely menej.

Článok a foto: IMG_1979

Pridaj komentár