Nápady sú všade

Zľava doprava: Ivona Ďuričová a Marta Hlušíková. Foto: Monika Necpálová

O tom, že číslo tri je šťastlivé, vie každé malé dieťa. Predovšetkým to, čo číta rozprávky. Tri oriešky, tri želania, tri dni a tri noci... Ak teda povieme tretíkrát „Deti, hurá do čítania!“, nikto z drobcov sa nezačuduje a zástup šesť a viacročných sám napochoduje do zvolenskej knižnice.

Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene už tretí rok organizuje cyklus podujatí pod rovnomenným názvom. Spolu sedem besied a tri tvorivé ilustračné dielne sú lákadlom aj pre samotné školy. Ako hovorí predstaviteľka knižnice Zlatica Brodnianska, „stretnutiami bol obohatený proces vzdelávania žiakov zvolenských škôl o zážitkové učenie“. Navyše sa zviditeľnila kvalitná slovenská literatúra a poukázalo sa na súbežnosť sveta vzdelávania a kultúrnych inštitúcií. Cielený výber detských kníh pomohol spropagovať knižnice ako inštitúcie kooperujúce so školami.

„Práce detí vytvorené v ilustračných dielňach budú zdobiť priestory knižnice od januára,“ podotýka Zlatica Brodnianska. Podujatí sa zúčastňujú žiaci prvého aj druhého stupňa. Iniciatíva návštevnosti vychádza priamo zo strany škôl a učiteľov. Priebežne vďaka tomuto projektu, ktorý podporuje z verejných zdrojov aj Fond na podporu umenia, navštívili knižnicu školáci z viac ako desiatich škôl zo Zvolena a okolia. Všetci školáci si odnášajú z besedy aj záložku s profilom a podpisom zúčastneného autora.

Vo štvrtok 23. novembra sa predstavili žiakom z Očovej, Slatinských Lazov, Dobrej Nivy a zo ZŠ Hrnčiarska i ZŠ Jilemnického 2 počas dvoch stretnutí zároveň dve spisovateľky. Marta Hlušíková literárne tvorí a publikuje od roku 1989, píše pre dospelých, ale najmä pre deti. Od roku 1982 žije v Rimavskej Sobote a je stredoškolskou učiteľkou slovenského jazyka a latinčiny na tamojšom Gymnáziu Ivana Kraska. Ivona Ďuričová momentálne žije a tvorí v Bratislave. Do literárneho sveta vstúpila v roku 2007 básnickou tvorbou pre dospelých, neskôr začala písať aj pre deti.

Čo nás dospelých, ktorí sme zablúdili na besedu malých so spisovateľkami, teší, je, že deti ostych nemajú. Keď ich vyzvú, aby sa pýtali, o mikrofón je bitka. Mnoho maličkých rúk sa zdvihne a kolotoč otázok sa môže začať. Nás síce zaujíma aj životná cesta autoriek, ale v tejto chvíli je azda podstatnejšie povedať, čo zaujíma naše deti. Veď možno raz oni budú besedovať v krajskej knižnici. Nuž teda, vyberáme z trefných detských otázok: Kedy sa vám najlepšie píše?; Prečo ste sa rozhodli byť spisovateľkami?; Aká je vaša najobľúbenejšia kniha? (Medzi odpoveďami autoriek sa objavil Dobšinský aj Ďuríčková).

A ktorá z otázok zaujala najviac nás?: „Kde beriete nápady na knihy?“ Tu sa pristavíme a zdôrazníme, že nápady sú všade okolo nás. Na ich nedostatok a na rovnosť šancí uchytiť si skvelý nápad sa teda nemôže nikto z nás sťažovať. Stačí sa len poriadne poobzerať okolo seba. Ale dozvedeli sme sa ešte jeden fakt. Však na spisovateľoch je najlepšie to, že vám podaktorí prezradia aj číru pravdu. Raz na stránkach svojich kníh, inokedy z očí do očí: „Na našom malom slovenskom vydavateľskom trhu by sa uživil len čarodejník. Väčšina ľudí má preto iné povolanie a popritom píše. Pre slovenského spisovateľa musí byť písanie hlavne relax.“

Fotografie

Text a foto: Monika Necpálová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: